Gerdab.IR | گرداب

حذف خودکار مرورگر اینترنت اکسپلور از رایانه‌ها توسط مایکروسافت

حذف خودکار مرورگر اینترنت اکسپلور از رایانه‌ها توسط مایکروسافت
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۴۰۱

شرکت مایکروسافت تصمیم گرفت تا مرورگر اینترنت اکسپلورر را از رایانه کاربران به طور خودکار حذف کند.

به گزارش گرداب، اینترنت اکسپلورِر (Internet Explorr) مرورگر وب شرکت مایکروسافت بود که برای اولین بار به‌طور پیش‌فرض در سیستم عامل ویندوز حضور داشت و برای آخرین بار به‌طور پیش فرض در ویندوز ۸.۱ نصب شده بود.

نخستین نسخه از این مرورگر در سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی از یک بسته آپدیت برای ویندوز ۹۵ عرضه شده بود؛ که سر انجام مایکروسافت پس از ۲۷ سال در ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ به‌طور رسمی پایان اینترنت اکسپلورر را اعلام کرد.

مرورگر اینترنت اکسپلورر، مدت‌ها با مشکلات امنیتی و عملکرد روبرو بود و سرانجام مایکروسافت این مرورگر را کنار گذاشت و مرورگر جدید ایج (Edge) را معرفی کرد.

با توجه به اعلام پایان مرورگر اینترنت اکسپلور، اما همچنان این مرورگر در رایانه‌های ویندوز در سراسر جهان وجود دارد. این شرکت اکنون حذف خودکار اینترنت اکسپلور از رایانه کاربران را آغاز کرده است. یک به‌روزرسانی نرم افزاری برای مرورگر ایج به تازگی عرضه شده که اینترنت اکسپلورر ۱۱ را در هر رایانه‌ای که همچنان نصب باشد، برای همیشه غیرفعال می‌کند.

در کنار این اتفاقات این اقدام شرکت مایکروسافت، این کمپانی را در آمریکا به دردسر انداخت که به دنبال آن این شرکت را با یک شکایت ضد انحصارطلبی موفق روبرو کرد و مجبور شد به سازندگان رایانه اجازه دهد مرورگر‌های وب مورد نظرشان را در دستگاه‌هایی که عرضه می‌کنند، نصب کنند.

در مه ۲۰۱ مایکروسافت اعلام کرد که از ۱۵ ژوئن ۲۰۲۲ پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر را پس از ۲۷ سال متوقف می‌کند و بجای آن بر مایکروسافت اج تمرکز می‌کند.