Gerdab.IR | گرداب

کشتن انسان‌ها با حمله سایبری

کشتن انسان‌ها با حمله سایبری
تاریخ انتشار : ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

موسسه گارتنر پیش‌بینی کرد که به زودی مجرمان سایبری توانایی لازم برای کشته و مجروح کردن انسان‌ها را به دست خواهند آورد.

به گزارش گرداب، حملات سایبری روزبه‌روز خطرناک‌تر می‌شود. با گسترش استفاده از فناوری‌های جدید، حوزه‌های جدیدی برای انجام کار‌های مجرمانه سایبری ایجاد می‌شود و در نهایت این روند باعث آسیب‌پذیر شدن انسان‌ها در برابر خطرات سایبری می‌شود.

خطرات سایبری دیگر محدود به کلاهبرداری مالی و آسیب زدن به شبکه‌های دیجیتال نیست. امروزه بسیاری از فعالیت‌های خدمات عمومی و صنعتی از طریق فناوری‌های دیجیتال صورت می‌گیرد.

موسسه گارتنر سال گذشته پیش‌بینی کرده بود که مجرمان سایبری این امکان را به دست می‌آورند تا با هک کردن بتوانند به انسان آسیب بزنند. گارتنر پیش بینی کرده که تا سال ۲۰۲۵ مجرمان سایبری قدرت و امکان لازم را برای کشته و مجروح کردن انسان‌ها بدست خواهند آورد و رساندن آسیب جانی به انسان‌ها با نفوذ به شبکه‌های OT و سیستم‌های کنترل صنعتی برای هکر‌ها کار سختی نخواهد بود.

OT یا فناوری عملیاتی سیستم‌های کنترل، ایمنی و دارایی‌های فرآیند صنعتی است؛ سخت افزار و نرم افزاری که از طریق نظارت مستقیم و یا کنترل دستگاه‌های فیزیکی، فرآیند‌ها و رویداد‌های موجود در سازمان را، تشخیص داده و یا در آن تغییر ایجاد می‌کند. به بیان دیگر OT استفاده و کارکرد مستقیم فناوری برای انجام عملیات‌هاست و به‌طور مستقیم با دنیای بیرون ارتباط دارد. این مسئله بیشتر در صنایع استفاده می‌شود، اما در زمینه فعالیت‌های نظامی نیز کاربرد دارد. اینترنت اشیا رایج‌ترین کاربرد OT در جهان است.

هکر‌ها به راحتی می‌توانند با هک کردن این دستگاه‌ها باعث آسیب فیزیکی به انسان‌ها شوند. متاسفانه در بسیاری از صنایع شبکه IT و OT بدون هیچ‌گونه تمایزی به هم وصل هستند. امنیت این شبکه‌ها صرفاً با ایزوله کردن محیط انجام نمی‌گیرد و نادیده گرفتن امنیت سایبری در صنایع و سیستم‌های تولید یکی از بزرگترین خطراتی است که این بخش را تهدید می‌کند.