Gerdab.IR | گرداب

حوزه اقتصادفضا جزو لاینفک برنامه ۱۰ ساله فضایی است / حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فضایی

حوزه اقتصادفضا جزو لاینفک برنامه ۱۰ ساله فضایی است / حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فضایی
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۱

رئیس سازمان فضایی ایران در دورهمی شرکت‌های دانش بنیان و خصوصی حوزه فضایی گفت: حوزه اقتصاد فضا جزو لاینفک برنامه ۱۰ ساله فضایی است و ما در این برنامه جایگاه ویژه‌ای برای حمایت از بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان حوزه فضایی دیده ایم.

به گزارش گرداب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان فضایی ایران، دکتر حسن سالاریه، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران روز (یکشنبه ۱۴ اسفندماه ۱۴۰۱)، طی سخنانی در دورهمی شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصی در حوزه فضایی، حضور در جمع بخش خصوصی و مشاهده انگیزه شرکت‌های دانش بنیان را باعث خرسندی و خوشحالی دانست.

وی باتوجه به مشکلات بخش خصوصی افزود: بنده شخصا سابقه فعالیت در زمینه تاسیس و رشد بخش خصوصی دانش بنیان را دارم و مشکلات را از نزدیک دیده‌ام و با این تجربه، امید دارم که بتوانم موانع پیش روی شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی را از پیش پا بردارم و بتوانیم بخش خصوصی حوزه فضایی را تقویت کنیم.

رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: البته این توقع هم وجود دارد که بخش خصوصی هم باید به بخش دولتی کمک کند و شاید بهترین کمک این است که بخش خصوصی بداند که مکمل بخش دولتی است؛ در مقابل هم ما موظفیم به بخش خصوصی کمک کنیم و مسیر حرکتش را تا جایی که می‌توانیم هموار کنیم.

دکتر سالاریه ادامه داد: در حال حاضر با توجه به رویکرد‌های جدی دولت و معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان در گذشته و همچنین در دولت سیزدهم، شرکت‌های خصوصی زیادی در حوزه فضایی ایجاد شده که "امید فضا" یکی از آنهاست و ما موظفیم مسیر را طوری هموار کنیم که بخش خصوصی در مسیر اجرای بسیاری از پروژه‌های مهم فضایی کشور گام بردارد.

وی با ذکر مثالی از تلاش سازمان فضایی برای تقویت بخش خصوصی خاطر نشان کرد: در سال ۱۴۰۱ قریب به ۵۰۰ میلیارد تومان که در تاریخ کشور بی‌سابقه ست، مناقصه و ترک تشریفات از طریق قانون ساخت اول به کمک معاونت علمی ریاست جمهوری، در حوزه ساخت ماهواره با بخش خصوصی دنبال و در شرف عملیاتی شدن است.

دکتر سالاریه افزود: سازمان فضایی به سمتی در حال حرکت است که برای تقویت بخش خصوصی، خرید تضمینی تصاویر ماهواره‌ای از شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار دارد، اما توقع این است که بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان هم بسیار بیشتر از شرایط فعلی، منسجم و متحد عمل کنند و در کنار هم یک مجموعه منسجم تشکیل دهند.

وی خاطر نشان کرد: در تلاشیم هفته آینده سیاست‌ها و برنامه‌های کلان برنامه ۱۰ ساله فضایی را در نشستی برای بخش خصوصی تشریح کنیم تا ان شالله میزان توجه بخش دولتی به تقویت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان بهتر دیده شود.

رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد: حوزه اقتصادفضا جزو لاینفک برنامه ۱۰ ساله فضایی است و ما در این برنامه جایگاه ویژه‌ای برای حمایت از بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان حوزه فضایی دیده ایم.

دکتر سالاریه تصریح کرد: ما حتی در برنامه ۱۰ ساله فضایی، مجموعه‌های مختلف دولتی را از ورود به حوزه‌هایی که بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان توانمندی انجام کار را دارند، ممنوع کرده ایم و بسیاری از پروژه‌های مهم را که بخش خصوصی توانمندی اجرا آن را دارد، صرفا برای این بخش گذاشته ایم، از جمله پروژه منظومه ماهواره‌ای شهید سلیمانی که اجرای آن را به بخش خصوصی واگذار میکنیم و در حال حاضر مناقصه آن هم برگزار شده است.