Gerdab.IR | گرداب

هوش مصنوعی مرد چینی را روانه زندان کرد

هوش مصنوعی مرد چینی را روانه زندان کرد
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۲

مردی در چین که یک روایت جعلی درباره تصادف مرگبار قطار ایجاد کرده بود و آن را بر روی چندین شبکه اجتماعی قرار داده بود، با حکم 10 سال زندان روبرو خواهد شد.

به گزارش گرداب، این خبر جعلی می‌گفت که 9 نفر در یک صانحه تصادف قطار کشته‌شدند. پلیس فضای مجازی چین این مرد را به استفاده از فناوری‌های هوش مصنوعی برای ترویج اطلاعات جعلی و غیرواقعی متهم کرده است. این نخستین دستگیری از این نوع در حکومت چین و در دنیاست.

قانون‌گذاران چینی از دی ماه 1401 قانونی وضع کردند که برطبق آن تمام تصاویر و ویدیوهایی که با فناوری دیپ فیک و همگرایی عمیق ... ساخته شده باشد، باید به شکل واضح برچسب‌گذاری شوند تا مانع از این شوند که مردم دچار سوءتفاهم شوند. در تبصره‌های جدیدتر این قانون همگرایی عمیق شامل یادگیری عمیق و واقعیت افزوده در زمینه تولید تصویر، متن، صوت و ویدیو برای ایجاد سناریوهای مجازی است.

برطبق قانون چین فردی که به خاطر نوشتن و پخش اخبار غیرواقعی یا شایعات در فضای مجازی محکوم شود، به طور معمول به 5 سال زندان محکوم می‌شود؛ اما با در نظر گرفتن شرایط حداکثر مجازات برای او حبس 10 سال است.

پلیس در بیانیه‌ای اعلام کرده رد این روایت غیرواقعی را دنبال کرده است و به شرکتی رسیده که متعلق به متهم است. پس از آن به خانه او یورش برده و ابزارهای دیجیتالی را مصادره کردند که از آنها اسناد و شواهد زیادی به دست آمده است. 

متهم که هونگ نام دارد، به ساخت چند نسخه از این روایت غیرواقعی از طریق چت‌جی‌پی‌تی اعتراف کرده است. پس از تولید ویدیوها و تصاویر دیپ‌فیک متهم آنها را بر روی شبکه‌های اجتماعی محلی منتشر کرده است.

منبع: سایبرنیوز