Gerdab.IR | گرداب

هشدار بانک مرکزی انگلستان درباره حملات سایبری احتمالی روسیه

هشدار بانک مرکزی انگلستان درباره حملات سایبری احتمالی روسیه
تاریخ انتشار : ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۲

بانک مرکزی انگلستان به بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های زیرساختی بازار هشدار جدی داده است تا اقدامات فوری برای تقویت سیستم‌های دفاعی خود در برابر یک حمله سایبری بزرگ احتمالی انجام دهند.

به گزارش گرداب، این هشدار در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده مبنی بر اینکه هکر‌های مرتبط با روسیه تلاش خواهند کرد تا سیستم‌های مالی را مختل کنند و هرج و مرج گسترده ایجاد کنند، صادر می‌شود.

این اقدام به دنبال حملات در اوایل سال جاری به رویال میل (royal Mail) و گاردین صورت می‌گیرد و بیم آن می‌رود که باند‌های باج افزار به طور فزاینده‌ای شرکت‌هایی را که برای عملکرد سیستم مالی بریتانیا حیاتی هستند هدف قرار دهند. بانک مرکزی انگلستان به شرکت‌ها دستور داده است تا برای آمادگی و واکنش به یک حمله شدید، سیستم‌ها و برنامه‌های واکنش اضطراری خود را تا مارس ۲۰۲۵ بهبود بخشند.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۲ از ۱۳۰ موسسه مالی جهانی نشان داد که تقریباً سه چهارم آن‌ها حداقل یک حمله باج افزار را در سال گذشته تجربه کرده‌اند. این نشان دهنده افزایش خطراتی است که مجرمان سایبری برای بخش مالی ایجاد می‌کنند.

در ماه فوریه، گروه ION، شرکتی که نقش مهمی در تجارت ایفا می‌کند، مورد هدف همان باج‌افزار مرتبط با روسیه قرار گرفت که به رویال میل حمله کرد. این حمله بر سایر سیستم‌های پردازش تجارت تأثیر منفی گذاشت و برخی از شرکت‌ها را مجبور کرد که معاملات را به صورت دستی پردازش کنند.
در حالی که هشدار بانک مرکزی به طور مشخص گروه‌های مرتبط با روسیه را به عنوان یک تهدید بالقوه شناسایی نکرد، اما محققان هشدار داده‌اند که بدتر شدن روابط با مسکو به طور قابل توجهی خطرات را افزایش داده است.

گزارشی که ماه گذشته توسط مرکز اشتراک‌گذاری و تحلیل اطلاعات خدمات مالی مستقر در ایالات متحده منتشر شد، نشان داد که جنگ روسیه در اوکراین باعث افزایش حملات سایبری شده است.
هفته گذشته، کمیته سیاست مالی بانک مرکزی گفت: «شرکت‌ها باید برای چنین شرایطی برنامه‌ریزی کنند، آماده باشند، آزمایش کنند، و سرمایه‌گذاری کنند تا پاسخ آن‌ها بتواند به طور موثر هرگونه تأثیر بر ثبات مالی را تا زمانی که ارائه خدمات بازیابی شود، کاهش دهد.»

تهدید ناشی از مجرمان سایبری برای بخش مالی را نمیتوان دست‌کم گرفت، و هشدار بانک مرکزی به عنوان یادآوری به موقع برای شرکتهاست که اقدامات امنیت سایبری خود را بررسی کنند و اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای محافظت در برابر حمله احتمالی انجام دهند.

منبع: cyberwarzone