Gerdab.IR | گرداب

مدل هوش مصنوعی جدید می‌تواند رمزهای عبور را حدس بزند

مدل هوش مصنوعی جدید می‌تواند رمزهای عبور را حدس بزند
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۲

محققان توانسته‌اند مدل هوش مصنوعی جدیدی با نام PassGPT بسازند که هم می‌تواند رمزهای عبور قوی بسازد و هم رمز‌های عبور را حدس بزند.

به گزارش گرداب، محققان با کمک مدل زبانی بزرگ GPT-۲ از شرکت OpenAI ابزار قدرتمندی به نام PassGPT را ساخته‌اند که می‌تواند برای حدس‌زدن گذرواژه‌ها و ارزیابی استحکام آن‌ها استفاده شود.

این مدل روی مجموعه عظیمی از رمز‌های عبور نشت‌یافته آموزش داده شده است و می‌تواند توانایی‌های خطرناک هوش مصنوعی را نشان دهد.

به گزارش Decrypt، پژوهشگران ETH Zurich، مرکز علم داده‌های سوئیس و SRI International در نیویورک با خلق PassGPT به‌دنبال ارزیابی ایمنی گذرواژه‌ها و کمک به تولید رمز‌های عبور مستحکم‌تر بوده‌اند. نوآوری این مدل نه‌تنها در توانایی پیشگویی آن، بلکه در شیوه عملکرد منحصربه‌فرد آن نهفته است.

ویژگی‌های متمایز PassGPT

برخلاف مدل‌های قبلی که هر گذرواژه را به‌عنوان یک موجودیت کامل در نظر می‌گرفت، PassGPT استراتژی نوآروانه‌تری را در پیش گرفته است. این مدل به‌صورت حرف به حرف رمز‌های عبور را می‌سازد تا به پیچیده‌ترین رمز‌ها برسد. مدل حاضر براساس میلیون‌ها گذرواژه افشاشده آموزش داده شده است.

«خاوی راندو»، از خالقان این مدل هوش مصنوعی می‌گوید PassGPT حدود ۲۰ درصد بهتر از مدل‌های پیشرفته GAN می‌تواند گذرواژه‌ها را حدس بزند. این مدل همچنین می‌تواند رمز‌های منحصربه‌فردی را برای شما تولید کند.

یکی از قابلیت‌های PassGPT شناسایی الگو‌هایی است که به نظر سرویس‌های تشخیص استحکام گذرواژه‌ها قوی هستند، اما با تکنیک‌های مولد به‌شکلی نسبتاً ساده می‌توان آن‌ها را حدس زد.

راندو توضیح می‌دهد: «شناسایی رمز‌های عبور غیرانگلیسی برای ابزار‌های مبتنی بر فرهنگ لغت کار سختی است، اما PassGPT این الگو‌ها را در زبان‌های مختلف می‌آموزد.»

این مدل می‌تواند بنچمارک جدیدی برای تحقیق درزمینه امنیت رمزهای عبور باشد. به‌علاوه، این مدل نشان داده است که می‌تواند گذرواژه‌هایی را حدس بزند که بخشی از مجموعه داده‌هایش نیستند.

مدل PassGPT گواه دیگر مبنی بر توانایی‌های هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف است. این مدل‌ها را می‌توان با داده‌های گوناگون در زمینه‌های مختلف آموزش داد و از آن‌ها کارکرد‌های متفاوتی دریافت کرد.

اگر می‌خواهید در وب به‌دنبال PassGPT بگردید، توجه داشته باشید که قبلاً یک ابزار دیگر با همین نام به‌عنوان دروغ اول آوریل منتشر شده بود. پس این ابزار‌ها را با هم اشتباه نگیرید.

منبع: دیجیاتو