Gerdab.IR | گرداب

قوانین جدید دانمارک برای جمع‌آوری اطلاعات از کودکان

قوانین جدید دانمارک برای جمع‌آوری اطلاعات از کودکان
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۲

دولت دانمارک قصد دارد سن جمع‌آوری اطلاعات از کودکان را افزایش دهد تا شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، اسنپ‌چت و متا به اطلاعات کودکان بدون رضایت آن‌ها دسترسی نداشته باشند.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، دولت این کشور قصد دارد سن جمع‌آوری اطلاعات کاربران را از ۱۳ سال در زمان حاضر به ۱۵ تا ۱۶ سال برساند. در این سن افراد خود می‌توانند درباره به اشتراک‌گذاری اطلاعات خصوصی‌شان رضایت دهند و شرکت‌ها باید برای جمع‌آوری اطلاعات کودکان با سن کمتر از این حد از والدینشان اجازه بگیرند.

مورتن بودسکوف وزیر بازرگانی دانمارک هنگام رونمایی از اقدامی برای کنترل تأثیر شرکت‌های فناوری جهانی در این باره گفت: شرکت‌های بزرگ فناوری باید مسئولیت بیشتری قبول کنند. ما باید پایانی بر الگوریتم‌های مبهم آنان ایجاد کنیم که با استفاده از روش‌های دیوانه‌وار کودکان و بزرگسالان را در مقابل نمایشگر‌ها نگه می‌دارند و مقادیر قابل توجهی از داده‌های خصوصی را جمع‌آوری می‌کنند.

به گفته وزیر بازرگانی دانمارک این اقدامات که قرار است سال آینده به قانون تبدیل می‌شوند براساس توصیه پنلی از کارشناسان تهیه شده است. همچنین قانونگذاران تصمیم دارند اقداماتی برای احراز سن کاربر در وب‌سایت و اپ‌ها ارائه کنند تا کودکان از محتوای حساس مانند هرزنگاری یا ویدئو‌های جنگی در امان باشند.

دانمارک در حالی تصمیم به این اقدام گرفته که آلمان سن ۱۶ سال را برای دریافت رضایت والدین جهت جمع‌آوری اطلاعات کودکان مشخص کرده است. در این میان بیشتر کشور‌های اروپایی از مجارستان گرفته تا لیتوانی و هلند مشغول تهیه قوانین مشابهی هستند.

البته آمریکا نیز در حال تهیه لایحه حریم خصوصی آنلاین است که اجازه نمی‌دهد شرکت‌ها اطلاعات خصوصی افراد ۱۶ ساله و کمتر را بدون رضایت والدین شان جمع‌آوری کنند و از سوی دیگر شرکت‌ها ملزم هستند تا به کاربران جوان اجازه دهند اطلاعات خصوصی شان را حذف کنند.