Gerdab.IR | گرداب

نگرانی آمریکا درباره‌ی اقدامات سایبری چین

نگرانی آمریکا درباره‌ی اقدامات سایبری چین
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

یک مقام ارشد امنیت سایبری دولت آمریکا هشدار داد که چینی‌ها در صورت وقوع یک درگیری بزرگ با آمریکا، زیرساخت‌های اساسی این کشور نظیر خطوط لوله و شبکه‌ی ریلی را هدف حملات سایبری خود قرار خواهند داد.

به گزارش گرداب، جن ایسترلی مدیر آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا (CISA) در اندیشکده‌ی آسپن در واشنگتن اظهار کرد: پکن سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی برای تقویت توانمندی در خرابکاری در زیرساخت‌های آمریکا انجام می‌دهد. تصور می‌کنم این یک تهدید واقعی است که باید برای آن آماده باشیم، روی آن تمرکز کنیم و در برابر آن تاب‌آور شویم.

این مقام آمریکایی هشدار داد که آمریکایی‌ها باید برای این احتمال که هکر‌های چینی، از لایه‌های حفاظتی آن‌ها عبور کرده و خساراتی در دنیای فیزیکی وارد کنند، آماده باشند.

ایسترلی گفت: با توجه به ماهیت قوی تهدید عوامل دولتی چین و با توجه به میزان توانمندی آن‌ها و منابع زیادی که صرف می‌کنند، جلوگیری از وقوع اختلال برای ما بسیار بسیار دشوار خواهد بود.

این اظهارات به دنبال سوالی درباره یک گروه هکری چینی موسوم به "ولت تیفون" (Volt Typhoon) مطرح شد. مقامات آمریکایی و شرکت‌های امنیت سایبری می‌گویند این گروه خود را برای انجام حملات سایبری ویرانگر در صورت وقوع درگیری، آماده کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، پیش از این اظهارات، جامعه اطلاعاتی آمریکا اوایل سال میلادی جاری هشداری صادر و در ارزیابی تهدید سالانه خود اعلام کرده بود: در صورتی که سیاستگذاران چینی به این باور برسند که جنگ بزرگ با آمریکا قریب الوقوع است، پکن مطمئناً انجام عملیات سایبری علیه زیرساخت‌های حساس و اهداف نظامی آمریکا را در نظر خواهد گرفت.