Gerdab.IR | گرداب

از سوی دبیرکل سازمان ملل مطرح شد؛

پیشنهاد تأسیس آژانس نظارتی بین‌المللی در حوزه‌ی هوش مصنوعی

پیشنهاد تأسیس آژانس نظارتی بین‌المللی در حوزه‌ی هوش مصنوعی
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۲

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از پیشنهاد برخی مدیران ارشد اجرایی شرکت‌های هوش مصنوعی برای ایجاد یک آژانس ناظر بین‌المللی بر این فناوری مانند آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت کرد.

به گزارش گرداب به نقل از رویترز، دبیرکل سازمان ملل در این باره به خبرنگاران گفت: زنگ خطر درباره جدیدترین شکل هوش مصنوعی یا همان هوش مصنوعی مولد به صدا درآمده است. بیشترین هشدار نیز از سوی توسعه دهندگانی اعلام شده که آن را طراحی کرده‌اند.

از زمان ارائه عمومی چت‌بات چت‌جی‌پی‌تی در ۶ ماه قبل، هوش مصنوعی مولد که می‌تواند authoritative prose را به متن تبدیل کند بسیار محبوب شده و برخی آن را سریع‌ترین برنامه‌ی کاربردیِ در حال رشد جهان می‌دانند. از سوی دیگر هوش مصنوعی به دلیل توانایی آن در ایجاد تصاویر دیپ‌فیک و انواع دیگر اطلاعات جعلی به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است.

گوترش از طرح‌هایی برای ایجاد یک سازمان مشاوره هوش مصنوعی تا پایان سال میلادی خبر داد که هدف آن بررسی ترتیباتی برای نظارت بر فناوری مذکور به طور مرتب و ارائه توصیه‌هایی درباره همخوانی آن با حقوق بشر و قانون است.

گوترش در این باره افزود: اگر بتوانیم یک آژانس هوش مصنوعی داشته باشیم، ایده‌آل است، سازمانی که با الهام از آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاد شود.

به گفته دبیرکل سازمان ملل چنین مدلی بسیار جذاب است، اما اشاره کرد فقط اعضای سازمان می‌توانند چنین سازمانی را ایجاد کنند.

سازمان بین المللی انرژی اتمی که مقر آن در وین قرار دارد در سال ۱۹۵۷ میلادی تاسیس شد و هدف آن استفاده ایمن، معتبر و صلح‌آمیز از فناوری‌های هسته‌ای است. ۱۷۶ کشور عضو این سازمان هستند.