Gerdab.IR | گرداب

استفاده‌ی آزمایشی از ChatGPT در خودروهای مرسدس بنز

استفاده‌ی آزمایشی از ChatGPT در خودروهای مرسدس بنز
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۲

شرکت خودروسازی مرسدس بنز در حال آزمایش استفاده از چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT به‌عنوان یک دستیار صوتی در خودرو‌های خود است. به گفته‌ی این خودروساز آلمانی، رانندگان می‌توانند با این چت‌بات به شیوه‌های مختلفی در حین رانندگی تعامل داشته باشند و درباره موارد گوناگونی از جمله مسیریابی با آن گفتگو کنند.

به گزارش گرداب، آزمایش استفاده از ChatGPT هم اکنون در بیش از ۹۰۰ هزار خودرو مجهز به سیستم اطلاعات سرگرمی MBUX مرسدس بنز آغاز شده و رانندگان می‌توانند با یک فرمان صوتی آن را فعال کنند. سپس به‌روزرسانی مربوط به آن به‌طور رایگان نصب می‌شود و قابلیت‌های دستیار صوتی موجود در خودرو‌ها با ویژگی‌های چت‌بات OpenAI گسترش پیدا می‌کند.

مرسدس بنز در بیانیه مطبوعاتی خود توضیح می‌دهد که با وجود این به‌روزرسانی، رانندگان می‌توانند با دستیار صوتی MBUX خودروی خود به‌صورت طبیعی‌تر تعامل داشته باشند. مزیت واضح و روشنی که وجود دارد، این است که رانندگان دیگر مجبور نیستند برای عملکرد‌های خاص دستیار صوتی، عبارات خاصی را به خاطر بسپارند.

مایکروسافت که از طریق سیستم ابری Azure خود این آزمایش بتا را پشتیبانی می‌کند، در یک پست وبلاگ که جزئیات این همکاری در آن توضیح داده شده، اشاره می‌کند که با وجود ChatGPT، قابلیت‌های گسترده‌تری در دسترس رانندگان مرسدس بنز قرار گرفته که به آن‌ها اجازه «سوالات پیچیده» خود را در حین رانندگی از آن بپرسند.

این قابلیت از امروز در دسترس قرار گرفته و باید دید چه واکنشی از سوی رانندگان دریافت خواهد کرد. همچنین این احتمال وجود دارد که به نگرانی‌هایی در زمینه حواس‌پرتی رانندگان توسط این سیستم اشاره شود.

تاکنون شاهد موارد استفاده متعددی از ChatGPT بوده‌ایم. اخیراً در گزارش دیگری گفته شده بود که در رویدادی برای مسیحیان در آلمان، هوش مصنوعی به اندازه ۴۰ دقیقه برای شرکت‌کنندگان سخنرانی کرده است. این آزمایش با مخاطبان زیادی مواجه شده و بسیاری از افراد یک ساعت قبل از آغاز سخنرانی در پشت سر کلیسا صف بسته بودند تا شاهد این موعظه باشند.

منبع: دیجیاتو