Gerdab.IR | گرداب

توسعه هوش مصنوعی برای متا دردسرساز شد

توسعه هوش مصنوعی برای متا دردسرساز شد
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۲

متا با چالش‌های متعددی در حوزه هوش مصنوعی روبرو است، زیرا سعی دارد نیرو‌های مستعد خود را حفظ و با رقبای دیگر مانند «اوپن‌ای آی» رقابت کند.

به گزارش گرداب به نقل از گیزموچاینا، باوجود سرمایه گذاری کلان مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی این شرکت در هوش مصنوعی، اخراج کارمندان در این اواخر و استعفای برخی از محققان کلیدی، پیشرفت متا در این حوزه کند شده است.

طی سال گذشته متا بخش زیادی از تیم تحقیقات هوش مصنوعی خود را از دست داد که این امر تاثیر مستقیم بر توانایی اش برای رقابت با رهبران بخش مذکور دارد. عواملی مانند فرسودگی شغلی و فقدان اعتماد به مسیر فعالیت متا نیز بر آنچه گفته شد، مضاعف شده است. حتی یان لی کان که زاکربرگ در سال ۲۰۱۳ میلادی برای رهبری تلاش‌های شرکت در حوزه هوش مصنوعی استخدام کرد، به اجلاس اخیر «شرکت‌های پیشرو نوآوری هوش مصنوعی» که توسط کاخ سفید برگزار شد، دعوت نشده بود. اما مدیران شرکت‌های دیگر مانند گوگل و اوپن‌ای آی در همان رویداد حضور داشتند.

کارمندان متا که نیاز به اصلاح مسیر فعالیت شرکت را حس کرده اند، از متا خواسته اند روش جدیدی در حوزه هوش مصنوعی در پیش گیرد. آن‌ها می‌خواهند شرکت اشتباهات گذشته که منجر به انحراف از توسعه هوش مصنوعی مولد منجر شد را اصلاح کند.

محققان هوش مصنوعی متا تحت رهبری لی کان با چالش‌هایی در ترویج تاثیرگذار مدل‌های زبانی و دستیابی به موفقیت با مدل‌های مقیاس بزرگ مانند چت جی پی تی روبرو شدند.

سال گذشته متا با خروج عظیم محققان روبرو شد که بسیاری از آن‌ها خستگی مفرط کاری یا تردید درباره برنامه‌های آتی شرکت را دلیل عدم فعالیت اعلام کردند.

عرضه چت جی پی تی در نوامبر سال گذشته میلادی خروج نیرو‌های مستعد از متا را سرعت بخشید، زیرا کارمندان به دنبال فرصت‌های شغلی در شرکت‌های دیگر بودند.