Gerdab.IR | گرداب

نگرانی اتحادیه اروپا و مصرف‌کنندگان درباره خطرات هوش مصنوعی مولد

نگرانی اتحادیه اروپا و مصرف‌کنندگان درباره خطرات هوش مصنوعی مولد
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۲

بزرگترین گروه مصرف کنندگان اتحادیه اروپا با اظهار نگرانی در مورد هوش مصنوعی، خواستار انجام تحقیقات فوری در مورد خطرات آن شد.

به گزارش گرداب، رگولاتور‌های اروپایی در مورد نحوه تنظیم هوش مصنوعی (استفاده تجاری و غیرتجاری) بر سر دوراهی قرار دارند و امروز بزرگترین گروه مصرف کنندگان اتحادیه اروپا، BEUC، گفت: «تحقیقات فوری در مورد خطرات هوش مصنوعی مولد را آغاز کنید.»

این گروه متشکل از ۴۶ سازمان مصرف کننده مستقل از ۳۲ کشور است و به عنوان بزرگترین گروه مصرف کننده اتحادیه اروپا شناخته می‌شود. نقش اصلی این گروه حمایت از منافع مصرف کنندگان اروپایی است.

هوش مصنوعی مولد مانند چت‌جی‌پی‌تی انواع امکانات را برای مصرف کنندگان به وجود آورده است، اما نگرانی‌های جدی در مورد اینکه چگونه این سیستم‌ها ممکن است مردم را فریب دهند و به آن‌ها آسیب برسانند وجود دارد.

«اورسولا پاچل» معاون مدیر کل BEUC در بیانیه‌ای گفت: «هوش مصنوعی می‌تواند برای انتشار اطلاعات نادرست، تداوم تعصبات موجود که تبعیض را تشدید می‌کند یا برای تقلب مورد استفاده قرار گیرد. ما از مقامات ایمنی، داده‌ها و حمایت از مصرف‌کننده می‌خواهیم که تحقیقات را از هم‌اکنون آغاز کنند و بیکار نمانند تا همه انواع آسیب‌های مصرف‌کننده قبل از اقدام شناسایی شود. این قوانین برای همه محصولات و خدمات اعمال می‌شود، خواه مبتنی بر هوش مصنوعی باشند یا نباشند و مقامات باید آن‌ها را اجرا کنند.»

این گروه این فراخوان را همزمان با گزارش یکی از اعضای خود در نروژ مبنی بر اینکه هوش مصنوعی آسیب‌هایی را به مصرف کننده وارد می‌کند و مسائل مشکل ساز متعددی را مطرح می‌کند اعلام کرد.

در حالی که برخی از فن‌آوران زنگ خطر را در مورد هوش مصنوعی به‌عنوان ابزاری برای انقراض انسان به صدا در می‌آورند، بحث در اروپا بیشتر در مورد تأثیرات هوش مصنوعی در زمینه‌هایی مانند اطلاعات نادرست دسترسی عادلانه به خدمات و رقابت بوده است.

برای مثال، برخی از توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی از جمله شرکت‌های فناوری بزرگ سیستم‌ها را از بررسی دقیق خارج کرده‌اند که این درک نحوه جمع‌آوری داده‌ها یا عملکرد الگوریتم‌ها را دشوار می‌سازد.

اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۱، به طور خاص از برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی پرخطر صحبت می‌کرد و حدود ۳۰۰ سازمان با هم متحد شدند تا از ممنوعیت کامل برخی از اشکال هوش مصنوعی دفاع کنند.

«مارگارت وستاگر» رئیس رقابت اتحادیه اروپا، در هفته گذشته، به طور خاص در سوگیری هوش مصنوعی هنگام اعمال در حوزه‌های حیاتی مانند خدمات مالی، صحبت کرد.

نظرات او درست پس از تصویب قانون رسمی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا بیان شد که به طور موقت برنامه‌های هوش مصنوعی را به دسته‌هایی مانند غیرقابل قبول، پرخطر و محدود تقسیم می‌کند و طیف وسیعی از پارامتر‌ها را پوشش می‌دهد تا مشخص شود در کدام دسته قرار می‌گیرند.

این قانون زمانی که اجرا شود، اولین تلاش جهان برای تلاش برای تدوین نوعی درک و اجرای قانونی در مورد نحوه استفاده تجاری و غیرتجاری هوش مصنوعی خواهد بود.

گام بعدی این است که اتحادیه اروپا با کشور‌های جداگانه در این اتحادیه تعامل و شکل نهایی این قانون را مشخص کند. اتحادیه می‌خواهد این روند را تا پایان سال جاری نهایی کند.

پاچل در بیانیه خود اعلام کرد که اتحادیه اروپا باید مطمئن شود که این قوانین از مصرف کنندگان محافظت می‌کند. همه سیستم‌های هوش مصنوعی، از جمله هوش مصنوعی مولد، نیاز به بررسی عمومی دارند و مقامات دولتی باید دوباره کنترل خود را بر آن‌ها اعمال کنند. قانونگذاران باید بخواهند که خروجی هر سیستم هوش مصنوعی مولد برای مصرف کنندگان ایمن، منصفانه و شفاف باشد.