Gerdab.IR | گرداب

استفاده از تراشه‌های ممنوعه چینی در زیرساخت‌های آمریکایی

استفاده از تراشه‌های ممنوعه چینی در زیرساخت‌های آمریکایی
تاریخ انتشار : ۰۱ تير ۱۴۰۲

تراشه‌های یک شرکت چینی در سازمان‌های دولتی آمریکا و کشور‌های غربی به طور گسترده به کار رفته در حالیکه سازنده تراشه‌ها در فهرست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا قرار دارد.

به گزارش گرداب، بالاگرفتن تنش بین چین و آمریکا، مردم و دولت این کشور را نسبت به فناوری‌های چینی محتاط کرده است و سبب شده کسب و کار شرکت‌های مختلف از تیک تاک گرفته تا DJI (تولید کننده پهپاد) با مشکل روبرو شود.

طبق گزارشی جدید به نظر می‌رسد با وجود هشدار‌های وزارت بازرگانی آمریکا، تراشه‌های مخصوص رمزگذاری که توسط یک زیرمجموعه شرکت چینی فروخته می‌شود، در سخت افزار‌های شبکه ذخیره سازی ارتش و اطلاعات در سراسر غرب و امریکا به کار می‌روند. این درحالی است که وزارت بازرگانی آمریکا درباره ارتباط این شرکت با ارتش چین هشدار داده بود.

در جولای ۲۰۲۱ میلادی دفتر صنعت و امنیت وزارت بازرگانی امریکا شرکت چینی تولید کننده تراشه‌های رمزگذاری «هوالان میکروالکترونیکز» را به فهرست سیاه خود افزود. شرکت‌های حاضر در این فهرست در حقیقت شرکت‌هایی هستند که برخلاف منافع سیاست خارجی ایالت متحده آمریکا عمل می‌کنند.

دفتر مذکور به طور خاص اشاره کرده بود هوالان برای دستیابی و تلاش برای دسترسی به برخی کالا‌های ساخت آمریکا در جهت نوین سازی ارتش چین، به فهرست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا افزوده شده است.

با این وجود ۲سال پس از این اقدام، هوالان و به خصوص زیر مجموعه آن به نام Initio (شرکتی تایوانی که در سال ۲۰۱۶ میلادی در آن ادغام شد) هنوز تراشه‌های میکروکنترلر رمزگذاری را به تولید کنندگان هارد درایو‌های رمزگذاری شده در غرب می‌فروشد. نام برخی از مشتریان غربی این شرکت در وب سایت آن عبارتند از ناسا، ناتو، نیرو‌های ارتش آمریکا و انگلیس.

سوابق فدرال نشان می‌دهد آژانس‌های دولتی آمریکا از سازمان هوانوردی فدرال گرفته تا نیروی دریایی ارتش هارددرایو‌های رمزگذاری شده که تراشه‌های این شرکت را دارند، خریده اند.

عدم ارتباط بین هشدار‌های وزارت بازرگانی آمریکا و مشتریان دولت‌های غربی بدان معنا است که تراشه‌های زیر مجموعه هوالان در عمق شبکه‌های اطلاعاتی غرب به کار رفته اند.