Gerdab.IR | گرداب

افتتاح نخستین شهر هوشمند ترکمنستان «آرکاداغ»

افتتاح نخستین شهر هوشمند ترکمنستان «آرکاداغ»
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۲

نخستین شهر هوشمند ترکمنستان، بنام «آرکاداغ» در مساحتی بیش از یک هزار هکتار، به مناسبت عید سعید قربان، با حضور سردار بردی محمداف رئیس جمهور این کشور و نمایندگانی از کشور‌های منطقه، افتتاح شد.

به گزارش گرداب، افتتاح این شهر طی مراسمی رسمی با حضور خبرنگارانی از کشور‌های مختلف انجام شد.
آشنایی با پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی و ساختمان‌های مسکونی ساخته شده، افتتاح ساختمان‌های مسکونی، افتتاح مرکز توانبخشی به نام قربانقلی بردی‌محمداف از جمله برنامه‌های این مراسم بود.
در این مراسم، از جمهوری اسلامی ایران، "غلامعباس ارباب خالص" سفیر ایران در عشق‌آباد و محمدرضا حسین نژاد استاندار خراسان شمالی حضور داشتند.
احداث شهر آرکاداغ، که در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی عشق آباد، واقع شده است، از سال ۲۰۱۹ آغاز شد. سنگ بنای این شهر در زمان ریاست جمهوری قربانقلی بردی محمداف، پدر سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور کنونی ترکمنستان که اکنون رهبر ملی ترکمنستان است، گذاشته شد.

حمل و نقل دوستدار محیط زیست (اتوبوس برقی)، وجود پارکینگ هایهوشمند، پنل‌های خورشیدی، توربین‌های بادی و ... از شاخصه‌های این شهر هوشمند است. بر اساس اعلام دولت ترکمنستان، بیش از ۷۰ هزار نفر در این شهر جدید زندگی خواهند کرد.
در مرحله نخست، ۳۳۶ ساختمان مدرن شامل ساختمان‌های مسکونی دو طبقه و چند طبقه، تأسیسات عمومی، آموشی، پزشکی و فرهنگی، امکانات ورزشی وسیستم‌های مهندسی ساخته شده است. خانه‌های شهر آرکاداغ با پوشش حرارتی مجهز شده‌اند که بسته به فصل دمای داخل را تنظیم می‌کند.
اکنون ۶ موسسه درمانی در این شهر ساخته شده و پیش‌بینی شده است در آینده نیز شبکه گسترده‌ای از موسسات پزشکی از جمله مرکز بهداشت مادر وکودک و سایر موسسات ایجاد شود.

در این شهر هر خانه به فناوری‌های هوشمند مجهز خواهد شد. باکمک این فناوری‌ها قرار است محیط زندگی راحت ایجاد شود و در مصرف برق نیز صرفه جویی شود.
علاوه بر این، سطل‌های زباله هوشمند نیز در مرکز منطقه برای نوسازی کار خدمات عمومی نصب شده است؛ بر روی درب سطل‌های زباله، حسگر‌های خاصی تعبیه شده که میزان پر بودن سطل‌ها را اعلام می‌کند.
همچنین، یک سیستم نظارت تصویری هوشمند ۲۴ ساعته برای اطمینان از امنیت اطراف ساختمان‌های مسکونی، موسسات، خیابان‌ها و جاده‌ها و همچنین محاسبه مصرف آب آشامیدنی و گاز طبیعی نصب شده است.
برای فاز نخست این پروژه که امروز افتتاح شد، در مجموع حدود ۳.۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است.