Gerdab.IR | گرداب

تولیدکنندگان تلفن همراه بومی از چه تسهیلاتی بهره‌مند شدند؟

تولیدکنندگان تلفن همراه بومی از چه تسهیلاتی بهره‌مند شدند؟
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۲

اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت خدمات هواپیمایی پیام نشان می‌دهد ۸ شرکت در راستای تولید تلفن همراه بومی و تجهیزات مرتبط با آن، زمین و سوله دریافت کرده‌اند. مجموعه‌هایی که اکثراً واردکننده تلفن همراه هستند و حال به‌نظر می‌رسد قصد بومی سازی آن با مهندسی معکوس را دارند.

به گزارش گرداب، وزیر ارتباطات ماه گذشته وعده داد یک میلیون گوشی بومی اقتصادی زیر ۱۰۰ دلار تا پایان سال ارائه شود. برای تحقق این وعده نیز در منطقه ویژه اقتصادی پیام، به چند شرکت زمین واگذار کرده‌اند و این شرکت‌ها درحال راه‌اندازی خط تولید تلفن همراه بومی هستند.

شرکت خدمات هواپیمایی پیام در سامانه ملی انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اسناد و اطلاعاتی درباره تولید تلفن همراه بومی منتشر کرد. این اقدام در راستای ثبت درخواست یک کاربر در این سامانه صورت گرفته است.

براساس اعلام شرکت خدمات هواپیمایی پیام، ۹ شرکت در زمینه تولید تلفن همراه و تجهیزات آن در مجموعه منطقه ویژه اقتصادی پیام در حال فعالیت هستند که به ۸ شرکت زمین واگذار شده است. یک شرکت نیز برای فعالیت‌های خود سوله اجاره کرده است. البته باید گفت بجز این شرکت‌ها، مجموعه‌های دیگری نیز در ایران مشغول به تولید گوشی هوشمند و فیچرفون هستند.


تولیدکنندگان تلفن همراه بومی چه تسهیلاتی گرفتند؟

جدای از این مجموعه‌ها، دو شرکت نیز در این منطقه در حال فعالیت هستند، اما طرف قرارداد با منطقه ویژه پیام نیستند. آن‌ها سوله را از شرکت‌های دیگر اجاره کرده‌اند.

شرکت خدمات هواپیمایی پیام در ادامه، اطلاعات و اسامی شرکت‌های طرف قرارداد و نمونه‌ای از صفحه اول قرارداد آن‌ها را نیز منتشر ساخته است. بر این اساس «گسترش راهبر یادمان نما»، «سانا رهاورد ایرانیان»، «پارس پردازش چهل چشمه»، «نوین سان همراه بین‌الملل شما»، «تجارت خانه حاجی قاسم»، «آراد پی کارت»، «داریا همراه پایتخت» و «تحسین کیهان همراه اهورا»، شرکت‌هایی هستند که در زمینه تولید تلفن همراه بومی و تجهیزات در منطقه پیام فعالیت می‌کنند.

در حالی که شرکت پیام از ۹ شرکت برای تولید تلفن همراه نام برده، اما تنها نام ۸ شرکت معرفی شده است، معلوم نیست این اتفاق سهواً افتاده یا شرکت «نوین سان همراه بین‌الملل شما» هم زمین و هم سوله دریافت کرده است.

واردکننده موبایل با مهندسی معکوس قصد تولید تلفن همراه بومی دارد

«تحسین کیهان همراه اهورا» زمینی را به مدت ۲۵ سال در منطقه ویژه اقتصادی پیام اجاره کرده است تا با ایجاد ساختمان و تأسیسات لازم، در زمینه تولید تبلت، تلفن همراه، هندزفری و ساعت هوشمند اقدام کند.


تولیدکنندگان تلفن همراه بومی چه تسهیلاتی گرفتند؟

این مجموعه در حال حاضر به عنوان یک واردکننده تلفن همراه فعالیت می‌کند و فروشگاه اینترنتی شهرموبایل یا همان «شارموب» زیرمجموعه آنهاست. «پارس پردازش چهل چشمه» نیز به عنوان واردکننده تلفن همراه، بخشی از مالکیت شارموب را دارد.

اما فعالیت این شرکت برای تولید موبایل و تجهیزات مرتبط آن به چه نحو است؟ آنطور که در بخشی از اسناد منتشر شده آمده، تحسین کیهان همراه اهورا قرار است تا در در فاز اول، قطعات مورد نیاز از جمله برد‌های الکتریکی، باتری و صفحات کالا‌ها را وارد و آن‌ها را مونتاژ کند.

این مجموعه مدعی است در فاز بعدی با سیستم مهندسی معکوس، جهت تولید و بومی‌سازی برخی قطعات در داخل کشورحرکت می‌کنند که تا حد امکان از ورود قطعات جانبی برای مونتاژ جلوگیری شود.

تولیدکنندگان تلفن همراه بومی چه تسهیلاتی گرفتند؟

 

تحسین کیهان همراه اهورا، فرایند مونتاژ را دارای پیچیدگی منحصربه فردی نمی‌داند، اما معتقد است الزامات خاصی از جمله clean room جهت مونتاژ در محیطی مناسب بایستی رعایت شود.

اجاره ماهانه زمین ۲۵۰۰ متر مربعی که در اختیار این شرکت قرار گرفته نیز ۲۸ میلیون ۸۷۵ هزار تومان است. این اجاره بها تا سه سال ثابت است و پس از آن در هر سال، ۱۵ درصد به مبلغ اجاره اضافه خواهد شد.

تولیدکنندگان تلفن همراه بومی چه تسهیلاتی گرفتند؟

 

ورود فعال حوزه پرداخت به تولید موبایل

آراد پی کارت یکی دیگر از شرکت‌هایی که است که با دریافت زمین از شرکت پیام، قصد تولید موبایل و تجهیزات ارتباطی دارد. بد نیست بدانید این شرکت مرداد سال ۱۴۰۱ به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت آن نیز خرید و فروش، خدمات پس از فروش کلیه کالا‌های مجاز بازرگانی صادرات و واردات، برندینگ سخت افزار و نرم افزار و ماشین‌های اداری، ملزومات و لوازم جانبی کامپیوتر و دیجیتال و دستگاه‌های خودکار پردازش اطلاعات، سخت افزار و نرم افزار شبکه است.

شرکت فنی مهندسی آراد پی کارت در زمینه فعالیت‌های بانکی، صنعت پرداخت، پشتیبانی و ثبت پذیرندگان درگاه پرداخت و کارتخوان فعالیت می‌کند و حال قصد دارد به حوزه تولید ورود موبایل وارد شود.


تولیدکنندگان تلفن همراه بومی چه تسهیلاتی گرفتند؟

مدت اجاره قرار داد زمین با این شرکت نیز ۲۵ ساله است، اما اطلاعی از هزینه اجاره آن وجود ندارد. زمین این شرکت در مقایسه با تحسین کیهان همراه اهورا، هزار متر مربع کوچکتر است.

بلوم پلاس محصولی از تجارت‌خانه حاجی قاسم

شرکت تجارت‌خانه حاجی قاسم از سال ۱۳۹۹، قرارداد اجاره زمینی را در منطقه ویژه اقتصادی پیام به امضا رسانده است. آن‌ها یکی از شرکت‌های وارد کننده موبایل‌های اپل، شیائومی، سامسونگ و چندین برند چینی هستند.

 

تولیدکنندگان تلفن همراه بومی چه تسهیلاتی گرفتند؟

 

گروه تولیدی و تجاری «بلووم» در سال ۱۳۹۵ به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های تجارتخانه حاجی قاسم شروع به فعالیت کرده است. این شرکت در ابتدای فعالیت به واردات قانونی و گارانتی گوشی‌های موبایل پرداخت و سرانجام در سال ۱۳۹۹ پس از دو سال تحقیق و توسعه اولین قدم‌های خود را جهت تولید گوشی موبایل برداشت.

تلفن همراه با برند بلووم پلاس محصول این شرکت است که یک مدل آن فیچرفون یا همان موبایل‌های دکمه‌ای است. البته اگر قصد خرید این موبایل را از فروشگاه‌های آنلاین داشته باشید با پیغام «اتمام موجودی» روبه رو خواهید شد.

در وبسایت این شرکت نیز نام دو تلفن همراه و یک دوچرخه برقی به چشم می‌خورد، اما هیچ اطلاعی دیگر جز تصویر آن‌ها در دست نیست.

تولیدکنندگان تلفن همراه بومی چه تسهیلاتی گرفتند؟

 

BLOOMPLUS G۲ یک تلفن هوشمند، BLOOMPLUS B۸۰۰ یک گوشی فیچرفون و BLOOM ZB۲۰ یک دوچرخه هوشمند است.

داریا همراه پایتخت و دیگران

از میان ۹ شرکتی که قصد تولید تلفن همراه بومی دارند، «داریا همراه پایتخت» برای عموم بیش از سایرین، شناخته شده است.

داریا همراه پایتخت در زمینه واردات رسمی تلفن همراه با برند سامسونگ و خدمات پس از فروش فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز کرد. نام آن بار‌ها در تبلیغات تلویزیونی به چشم خورده است. شنیده‌ها حکایت از این دارد که به‌زودی از گوشی هوشمند بومی داریا رونمایی خواهد شد.

«گسترش راهبر یادمان نما» از سال ۱۳۹۸ به ثبت رسیده است. تولید و ارائه خدمات فنی و مهندسی و انتقال دانش فنی و فناوری، انجام امور بازرگانی اعم از واردات و صادرات، تهیه و توزیع کالا‌های مجاز و خرید و فروش آن‌ها در داخل و خارج از ایران، ترخیص کالا از گمرکات، تولید انواع قطعات و تجهیزات الکترونیکی و فناوری اطلاعات و ارتباطات، واردات دستگاه‌ها و ماشین آلات فعالیت می‌کند.

«نوین سان همراه بین الملل شما» نیز در تاریخ ۱۳۹۸ تأسیس شده و در زمینه خدمات پیمانکاری صنعت مخابرات در مشاوره، طراحی، نگهداری و بهینه سازی، عملیات نصب، راه اندازی و پشتیبانی شبکه‌های مخابراتی، تهیه، تولید و عرضه کلیه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مخابراتی و الکترونیکی مجاز، تولید و عرضه اپلیکیشن‌های موبایل فعالیت می‌کند.

منبع: پیوست