Gerdab.IR | گرداب

ابراز نگرانی پدرخوانده هوش مصنوعی درباره به‌کارگیری آن در حوزه نظامی

ابراز نگرانی پدرخوانده هوش مصنوعی درباره به‌کارگیری آن در حوزه نظامی
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۲

جفری هینتون که به عنوان پدرخوانده هوش مصنوعی شناخته می‌شود، از اینکه زندگی خود را وقف توسعه این فناوری کرده پشیمان است.

به گزارش گرداب، بار دیگر دکتر جفری هینتون (Geoffrey Hinton) به عنوان پدرخوانده هوش مصنوعی، درباره خطرات این فناوری هشدار می‌دهد. او فکر می‌کند که محققان این خطرات را جدی نمی‌گیرند.

گویی یک ماراتن خطرناک برای توسعه شبکه‌های عصبی مصنوعی به وجود آمده و دیگر حتی سازندگان سیستم‌های هوش مصنوعی نیز در درک، پیش‌بینی و کنترل آن ناتوان هستند.
هینتون در مصاحبه‌ای با نیویورک‌تایمز اعتراف کرد که سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند رفتار‌های غیرمنتظره و غیرقابل پیش‌بینی از خود نشان دهند؛ چرا که آن‌ها حجم وسیعی از داده‌هایی که تجزیه و تحلیل می‌کنند را به حافظه می‌سپرند.

هینتون پس از یک دهه حضور در گوگل به این نتیجه رسید که از کاری که بیشتر زندگی خود را به آن اختصاص داده، پشیمان است؛ بنابراین کار خود را در این شرکت رها کرد.
هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت بوده و حالا این قابلیت را دارد که از توانایی‌های انسان تقلید کند. مدل‌های زبانی هوش مصنوعی می‌توانند وظایف استدلالی را بر عهده گیرند، حتی اگر هینتون از درک این امر عاجز باشد. او به عنوان یکی از متخصصین اصلی در این حوزه، اعتراف می‌کند که واقعاً نمی‌داند چطور ممکن است استدلال هوش مصنوعی با منطق انسان قابل مقایسه باشد.

او توضیح می‌دهد که ما انسان‌ها ماشین‌های فوق‌العاده پیچیده‌تری از شبکه‌های عصبی هستیم و به نظر می‌رسد که شبکه‌های عصبی مصنوعی نیز بتوانند همانند ما رفتار کنند؛ بنابراین خطرناک‌ترین فرضیه موجود از نظر او این است که هوش مصنوعی با پیشی گرفتن از هوش انسانی، بتواند اهداف مخصوص خود را توسعه دهد.

نگرانی دیگر او که هشدار جدی‌اش را نیز در پی دارد، توسعه ربات‌های جنگی مجهز به هوش مصنوعی و استفاده از آن‌ها در جنگ‌هاست. او اذعان دارد که در حال حاضر تنها مانع موجود برای حمله به کشور‌های فقیرتر، تلفات انسانی است و متأسفانه هوش مصنوعی فرصت عبور از این مانع را برای کشور‌های ثروتمند فراهم خواهد کرد.