Gerdab.IR | گرداب

همکاری مشترک ایران و روسیه در حوزه‌های صنعت بازی

همکاری مشترک ایران و روسیه در حوزه‌های صنعت بازی
تاریخ انتشار : ۲۱ تير ۱۴۰۲

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و سازمان توسعه بازی‌های رایانه‌ای فدراسیون روسیه با امضای تفاهم‌نامه‌ای، همکاری‌های مشترکی در حوزه‌های نشر بازی، سفارش تولید و سرمایه‌گذاری در این حوزه را دنبال خواهند کرد.

به گزارش گرداب از روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و سازمان توسعه بازی‌های رایانه‌ای فدراسیون روسیه با امضای تفاهم‌نامه‌ای، همکاری‌های مشترکی در حوزه‌های نشر بازی، تولید بازی‌های VR، سفارش تولید بازی و سرمایه‌گذاری میان دو کشور ایران و روسیه را دنبال خواهند کرد.

این تفاهم‌نامه همزمان با برگزاری هفته فرهنگی ایران در روسیه با حضور سجاد مقدم نماینده بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در مسکو و ولادیمر بادرُو معاون سازمان توسعه بازی‌های رایانه‌ای فدراسیون روسیه به امضا رسید.

همکاری در جهت نشر بازی‌های روسی در ایران و بازی‌های ایرانی در روسیه، همکاری در جهت ساخت بازی‌های VR، همکاری در جهت سفارش ساخت بازی به شرکت‌های فعال در دو کشور، همکاری در جهت سرمایه‌گذاری در حوزه پروژه‌های گیمینگ در دو کشور و سایر همکاری‌های مرتبط با صنعت بازی سازی از جمله محور‌های مهم این تفاهم‌نامه است.

در مراسم امضای این تفاهم‌نامه عبدالرضا سیفی مدیرکل همکاری‌های بین الملل سازمان ارتباطات اسلامی و غفاری مشاور رسانه‌ای این سازمان نیز حضور داشتند.

پیش از جلسه امضای این تفاهم‌نامه، مقدم نماینده بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در جلسه‌ای با واسیلی اُوْ چینکوف مدیرعامل سازمان توسعه بازی‌های رایانه‌ای روسیه درباره موضوع‌های مختلف این تفاهم‌نامه بحث و تبادل نظر کردند.

همچنین در ادامه برنامه‌های سفر مدیر بخش بین‌الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به روسیه و شرکت در رویداد هفته فرهنگی ایران در مسکو، بازدید از شرکت c ۱ studio که یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بازی‌سازی در روسیه است، انجام شد.

در این بازدید که محمد زهتابی مدیرعامل شرکت «پاییزان» و الکساندر بادرو معاون سازمان بازی‌های رایانه‌ای روسیه نیز حضور داشتند، آلبریت ژیلتکوف مدیر تولید این استودیو به معرفی این استودیو و تولیدات آن پرداخت. در ادامه این بازدید نیز رایزنی‌هایی برای انتشار بازی‌های تولید ایران و روسیه در دو کشور انجام شد.

تعامل میان شرکت‌های بازی‌ساز ایران و روسیه برای تولید بازی‌های VR

همچنین سجاد مقدم مدیر بخش بین‌الملل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و محمد زهتابی مدیرعامل استودیو «پاییزان» ضمن بازدید از شرکت بازی‌سازی «آرکادیا» به عنوان یکی از شرکت‌های فعال در حوزه تولید بازی‌های VR در روسیه و گفتگو با ولادیمر وارنیک مدیرعامل این شرکت، زمینه‌های همکاری مشترک میان این شرکت با شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه تولید بازی‌های VR را مورد بررسی قرار دادند.

مقدم در این دیدار ضمن معرفی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به عنوان نهاد متولی صنعت بازی ایران و ارائه گزارشی از برنامه‌های این بنیاد در حوزه آموزش، درباره استفاده از توانایی‌ها و ظرفیت‌های فنی این شرکت مبنی بر تولید و طراحی بازی‌های VR با رویکرد‌های مختلفی همچون آموزش و مهارت افزایی در کودکان و گردشگری و معرفی اماکن تاریخی ایران بحث و تبادل نظر کرد.

زهتابی مدیرعامل شرکت «پاییزان» نیز در این بازدید ضمن معرفی شرکت پاییزان و بازی‌های تولید شده توسط این مجموعه، به معرفی سایر شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه تولید بازی‌های VR و موفقیت‌های آن‌ها پرداخت.

منبع: ایرنا