Gerdab.IR | گرداب

در پاسخ به سؤال آقای م. م. صراف‌زادگان:

چرا فیس‌بوک فیلتر است؟

تاریخ انتشار : ۱۲ دی ۱۳۸۹

فیس‌بوک از جمله شبکه‌هایی است که متخصصان روانشناس ورزیده و آماده اسرائیلی آنها را اداره می‌کنند، تا جوانان جهان سوم و به خصوص جوانان ساکن کشورهای درگیر در بحران اعراب و اسرائیل و همچنین جوانان آمریکای لاتین را به دام اندازند.

سرویس پاسخ به سؤالات گرداب- با یک جستجوی ساده در صفحات وب درخواهید یافت که "فیس‌بوک" از جمله شبکه‌های اجتماعی است که به استناد اخبار رسانه‌های خارجی و  البته داخلی، بهترین بستر برای دستگاه‌های جاسوسی اسرائیل (موساد) و آمريكا (سیا) است.

ساده‌اندیشی است که باور کنیم "زوکربرگ" جوان با یک ایده اولیه به همراه همکلاسی‌هایش در دانشگاه، در سال 2004، برای خدمت رسانی به دانشجويان دانشگاه هاروارد! طرح این سایت را ریخت و بدون هیچ حمایتی، در چشم به هم زدنی به یک ایده جهانی تبدیل شد و حالا این سایت برای خودش یک کشور 500 میلیون نفری؛ یعنی سومین کشور پر جمعیت جهان شده است؛ ایده‌ای آمریکایی که بیشترین مخاطبینش در خارج از آمریکا قرار دارند یعنی حدود 70 درصد. 

به استناد آنچه که روزنامه يهودي "لوما گازين ديسرائيل" فاش كرد، فيس بوك يك سايت استخباراتي اسرائيلی است كه برای جذب مزدور و جاسوس به نفع اسرائيل ماموريت دارد.

پرونده‌اي كه "لوما گازين ديسرائيل" براي فيس‌بوك منتشر كرده است، شامل اطلاعاتی در خصوص راه‌های جاسوسی بر اساس متدهای مخابرات اسرائيل و آمريكا از طريق افرادی عادی است كه خطرات اين مأموريت را نمی‌دانند.

اين گزارش ميزان دست داشتن حكومت اسرائيل در اداره فيس‌بوك را فاش كرده است تا جايی كه سفير اسرائيل در پاريس، اين مجله يهودی - فرانسوی را متهم به افشای اسراری كرد كه نبايد آن‌ها را براي دشمن برملا می‌كرد!

اطلاعاتی را كه نشريه فرانسوی لوما گازين ديسرائيل منتشر كرد با اطلاعاتی كه نشريه اردنی "الحقيقه الدوليه" در 9 آوريل سال 2008 ارائه داد کاملا همخوانی دارد.

"جرالد نيرو"، استاد علم روانشناسي در دانشگاه "پرووانس" فرانسه و صاحب كتاب "خطرات اينترنت" درباره اين شبكه می‌نويسد: «در ماه مه۲۰۰1 پرده از حقیقت این شبکه برداشته شد و مشخص شد که مجموعه‌ای از شبکه‌هایی که متخصصان روانشناس ورزیده و آماده اسرائیلی آنها را اداره می‌کنند، ایجاد شده‌اند تا جوانان جهان سوم و به خصوص جوانان ساکن کشورهای درگیر در بحران اعراب و اسرائیل و همچنین جوانان آمریکای لاتین را به دام اندازند.»  

اين استاد علم روانشناسی می‌نويسد: «برخی كاربران اينترنت معتقدند وقتی كه كاربر روبروی شما درباره مسائل به عنوان مثال جنس مخالف با شما صحبت می‌كند، نمی‌توان به وي شبهه سياسی داد؛ از اين رو فضا كاملا برای هرگونه جاسوسی آماده است.»

وی در ادامه می‌گوید: «اين درحالی است كه دست‌اندركاران چنين سايت‌هایی  از اين گفتگو به عنوان ابزاری براي رسوخ در درون روان انسان مقابل خود استفاده می‌كنند؛ انسان‌هايی كه شما نمی‌توانيد در هيچ فضای ديگری تا اين اندازه به آن‌ها نزديک شويد.»

 مديران اين‌گونه شبكه‌ها با نزديك شدن به كاربر خود نقاط ضعف و قوت وي را شناسايی كرده و راه براي استفاده از آنان به عنوان يك جاسوس و در نهايت ورود آنان به دنيای جاسوسی آماده می‌شود.

کما اینکه اگر این نکته بسیار مهم را کنار بگذاریم، با توجه به قانون جرائم رایانه‌ای جمهوری اسلامی ایران هرگونه محتواي عليه عفت و اخلاق عموم، عليه مقدسات اسلامی، عليه امنيت و آسايش عمومی، محتوايی كه براي ارتكاب جرائم رايانه‌ای و ساير جرائم به كار می‌رود، از جمله مواردی هستند که از سوی هر پایگاهی منتشر شود، موجب فیلتر شدن آن پایگاه می‌شود و فیس‌بوکی‌ها از وفور چنین محتواهایی در این شبکه کاملا مطلعند.

تنها اشاره به یک مورد از فعالیت‌های ضد اسلامی این سایت؛ یعنی اجرای مسابقه کاریکاتور در سراسر جهان با موضوع پیامبر اسلام که مهمترین، محبوبترین و معروفترین شخصیت جهان اسلام است برای فیلتر کردن همیشگی این سایت کافی نیست ؟!

ضمن اینکه کاربرانی که با استفاده از فیلترشکن یاvpn به این سایت دسترسی دارند، اگرچه احساس خوشایند کاذبی از دور زدن فیلترینگ خواهند داشت! اما در معرض هرگونه عملیات جاسوسی و نقض حریم خصوصیشان قرار دارند. همان‌گونه که خبرهای متعددی نیز از نقض حریم خصوصی افراد و در دسترس قرار گرفتن اطلاعات شخصی‌شان در فیس‌بوک منتشر شده که منجر به شکایات متعددی از این شبکه شده است.

به عنوان نمونه این سایت که هر ماه حدود 21 میلیون نفر در آن عضو می‌شوند، اقدام به انتشار اطلاعات شخصی کاربران خود در موتورهای جستجوگر، مانند گوگل و یاهو، به منظور وارد شدن در یک مسابقه برای ساختن یک راهنمای اطلاعاتی جهانی که حاوی بزرگترین مقدار ممکن از اطلاعات شخصی افراد باشد، نموده است. این اطلاعات شامل مشخصات فردی، شماره تلفن‌ها، راه‌های برقراری تماس با اشخاص، هویت اعضا و حتی اطلاعاتی درباره دوستانشان است.