Gerdab.IR | گرداب

به دلیل نقض قوانین حمایت از مصرف کننده؛

تحقیقات آژانس دولتی آمریکا درباره «اوپن‌ای آی»

تحقیقات آژانس دولتی آمریکا درباره «اوپن‌ای آی»
تاریخ انتشار : ۲۴ تير ۱۴۰۲

کمیسیون فدرال تجارت آمریکا مشغول تحقیق درباره نقض قوانین حمایت از مصرف کننده توسط «اوپن‌ای آی» است.

به گزارش گرداب، در همین راستا این کمیسیون به دنبال سوابق گسترده‌ای از سازنده ChatGPT چت جی پی تی درباره مدیریت داده‌های شخصی، پتانسیل آن برای ارائه اطلاعات نادرست به کاربران و خطر آسیب رساندن به مصرف کنندگان، از جمله آسیب به شهرت افراد است.

این تحقیق احتمالا رابطه اوپن‌ای آی با سیاستگذاران را پیچیده‌تر می‌کند. علاوه بر آن چنین فرایندی احتمالا بیشتر روی نقش اوپن‌ای آی در بحث و گمانه زنی گسترده درباره خطر هوش مصنوعی برای مشاغل، امنیت ملی و دموکراسی متمرکز است.

کمیسیون فدرال تجارت آمریکا در یک تقاضانامه تحقیق شامل ۲۰ صفحه از اوپن‌ای آی خواسته تا به چند درخواست مختلف از شیوه جمع آوری اطلاعات مورد استفاده گرفته تا آموزش مدل‌های زبانی بزرگ و توصیف ظرفیت چت جی پی تی برای ایجاد اظهارات اشتباه درباره افراد واقعی پاسخ دهد.

نخستین بار واشنگتن پست از وجود چنین سندی پرده برداشت و یک منبع آگاه صحت آن را نیز تایید کرده است.

در این درخواست برای دریافت اطلاعاتی که نوعی احضاریه رسمی تلقی می‌شود، شهادت مدیران اوپن‌ای آی درباره هرگونه شکایت دریافتی از مردم، فهرست شکایت‌های ثبت شده از شرکت و همچنین جزئیات نشت داده که در مارس ۲۰۲۳ رخ داد نیز خواسته شده است. در رویداد نشت داده مارس ۲۰۲۳ تاریخچه چت کاربران و اطلاعات پرداخت آن‌ها برای مدت کوتاهی در معرض خطر قرار گرفت.

این تحقیق در حقیقت خواستار توصیف شیوه آزمایش و دستکاری الگوریتم‌ها در اوپن‌ای آی به خصوص برای تولید پاسخ‌های مختلف و زبان‌های متفاوت است. همچنین در درخواست کمیسیون فدرال تجاری آمریکا از اوپن‌ای آی خواسته شده تا اقداماتی که برای برطرف کردن اطلاعات اشتباهی که توسط نرم افزار تولید می‌شود را نیز اعلام کند.

تحقیق کمیسیون فدرال تجارت واضح‌ترین نمونه از قوانین مستقیم دولت آمریکا درباره هوش مصنوعی است. این درحالی است که قانونگذاران در کنگره در تلاش هستند تا سرعت خود را با این صنعت در حال رشد هماهنگ کنند.