Gerdab.IR | گرداب

توضیحات طاقچه درباره اتفاقات اخیر پس از ۴ روز

توضیحات طاقچه درباره اتفاقات اخیر پس از ۴ روز
تاریخ انتشار : ۰۸ مرداد ۱۴۰۲

«طاقچه» پلتفرم عرضه کتاب که ۴ روز پیش تصاویری از کارکنان بی‌حجابش منتشر شد و علاوه بر واکنش اعتراضی بیش از ۵۰ ناشر، اعتراضات گسترده مردم را در پی داشت، سرانجام با توضیح درباره آن تصاویر از فسخ قرارداد با ناشران استقبال کرد!

به گزارش گرداب، پس از انتشار عکس‌های کارکنان بدون حجاب «طاقچه» در فضای مجازی، ناشران فراوانی با ارسال نامه‌های جداگانه به مدیریت این پلتفرم، خواهان ارائه توضیحاتی درباره این عکس‌ها شدند، اما طاقچه پس از آن‌که بیش از ۵۰ ناشر و نهاد مولد کتاب به دلیل ارائه نکردن این توضیحات خواهان فسخ قرارداد با این سامانه شدند، بالاخره توضیحاتی ارائه کرد که بیش‌تر بوی قدرت‌نمایی از آن استشمام می‌شود.

این در حالی است که نه تنها ناشران که برخی از اعضاء طاقچه و خریداران آثار عرضه‌شده در این نرم‌افزار به دلیل کشف حجاب کارکنانش، آن را لغو نصب یا اصطلاحاً «آن‌اینستال» کردند. همچنین تعداد فراوانی از کاربران فارس با امضاء پویش‌های متعدد خواهان برخورد با طاقچه شده بودند.

گفته می‌شود که برای کارکنان مکشفه طاقچه پرونده قضایی تشکیل شده است.

در این حال، طاقچه در ساعات شامگاهی امروز شنبه ۷ مرداد این توضیحات را پس از پیگیری‌های مداوم رسانه‌ای منتشر کرد. متن بیانیه طاقچه را بخوانید:

این روز‌ها در فضای مجازی، انتساب عکسی به طاقچه حاشیه‌هایی ایجاد کرده است. برای روشن‌شدن افکار عمومی، توضیحات زیر به اطلاع می‌رسد:

۱. این عکس بیش از یک ماه پیش گرفته شده و در همان زمان در حسابی شخصی منتشر شده است. تصویر یادشده پس از خداحافظی یکی از همکاران، مقابل دیوار بیرونی و خارج از فضای کاری طاقچه گرفته شده و در هیچ‌یک از حساب‌های رسمی طاقچه انتشار نیافته است.

۲. طاقچه پلتفرمی برای دسترسی به انواع کتاب‌های صوتی، الکترونیکی و چاپی است که مانند تمام کسب‌وکار‌ها در چارچوب قوانین کشور فعالیت می‌کند. این شرکت در حدود یک دهه فعالیت خود در زمینهٔ کتاب کوشیده است متناسب با تمام سلیقه‌ها، انواع کتاب‌ها را در دسترس مخاطبان بگذارد. این‌که طاقچه توانسته است سهم مهمی در افزایش سرانهٔ مطالعهٔ کشور داشته باشد، به‌خاطر تلاش‌های بی‌وقفهٔ همکاران توانمند خود بوده است.

۳. در پی حاشیه‌های ایجادشده، بعضی ناشران، خارج از چارچوب قراردادی که با طاقچه دارند، خواستار فسخ آن شده‌اند. طاقچه ضمن پذیرش این درخواست، فرایند فسخ را در دستور کار قرار داده است.