Gerdab.IR | گرداب

پاسخ مراجع درباره استخاره‌های اینترنتی

تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۸۹

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی): «موارد مختلف است. اگر طبق روش‌های معمولی است مانعی ندارد.»

این روز‌ها به مدد کامپیو‌تر و فضای اینترنت می‌توان در هر مکانی به بسیاری از نرم‌افزار‌ها و سایت‌های اینترنتی دسترسی پیدا کرد و تنها با چند کلیک، در خصوص امر مهمی که در ذهن می‌گذرد، استخاره گرفت.

به گزارش گرداب، اگر به فارسی در سایت googel "استخاره اینترنتی" را جست‌و‌جو کنیم، ۱۸۵۰۰۰ صفحه در این زمینه پیدا می‌شود. بسیاری از افراد از این نرم‌افزار‌ها و سایت‌ها برای نتیجه کار و امر مهمی که در ذهن دارند استخاره می‌گیرند. برای برخی این سوال پیش می‌آید که آیا شرایط استخاره در این موارد محقق می‌شود و آیا به نتایج این استخاره‌ها می‌توان استناد کرد. خبرنگار خبرگزاری برنا حکم فقهی این مسئله را از مراجع عظام تقلید سوال نمود که می‌توانید پاسخ آن را ببینید.

استخاره با کامپیو‌تر و نرم‌افزار‌ها صحیح است؟ آیا می‌توان به آن‌ها اعتنا کرد؟
رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ایمدظله العالی: «موارد مختلف است. اگر طبق روش‌های معمولی است مانعی ندارد.»

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: «هرگاه طوری تنظیم شده باشد که آیات آغاز یکی از صفحات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند مانعی ندارد.»

حضرت آیت الله سیستانی: «روش استخاره گرفتن در مفاتیح الجنان موجود است مراجعه شود.»

حضرت آیت الله نوری همدانی: «اگر استخاره کننده وارد در آن رشته باشد و بتواند از قرآن مجید برداشت مناسب و نزدیک به واقع داشته باشد اشکال ندارد.»