Gerdab.IR | گرداب

فیسبوک در نروژ جریمه شد

فیسبوک در نروژ جریمه شد
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۲

رگولاتور حفاظت از حریم خصوصی نروژ اعلام کرد متا پلتفرمز (مالک فیس بوک) به دلیل نقض حریم خصوصی از ۱۴ آگوست ۲۰۲۳ میلادی به ازای هر روز باید یک میلیون کرون (۹۸ هزار و ۵۰۰ دلار) جریمه بپردازد.

به گزارش گرداب، سازمان Datatilsynet، رگولاتور حریم خصوصی این کشور در ۱۷ جولای اعلام کرد در صورتیکه شرکت آمریکایی نقض‌های حریم خصوصی شناسایی شده را برطرف نکند با جریمه روبرو خواهد شد.

این سازمان اعلام کرده بود متا نمی‌تواند داده‌های کاربران نروژی مانند اطلاعات موقعیت فیزیکی آن‌ها را جمع آوری و از آن برای تبلیغات هدفمند استفاده کند. تبلیغات هدفمند یا تبلیغات رفتاری یک مدل کسب و کاری نرمال بین شرکت‌های بزرگ فناوری است.

متا تا چهارم آگوست فرصت دارد به رگولاتور ثابت کند که این مشکل را برطرف کرده است. توبیاس جودین رئیس بخش بین الملل Datatilsynet اعلام کرد: از ماه آینده، جریمه روزانه یک میلیون کرون برای این شرکت اعمال می‌شود.

جریمه روزانه متا تا ۳نوامبر ادامه می‌یابد و Datatilsynet با ارجاع تصمیمش به هیئت حفاظت از داده اتحادیه اروپا (و درصورت تأیید تصمیم) می‌تواند آن را دائمی کند. در چنین وضعیتی حوزه اجرای تصمیم به بقیه اروپا گسترده می‌شود. البته Datatilsynet هنوز گامی در این زمینه برنداشته است.

متا هفته گذشته اعلام کرد قبل از آنکه به کسب وکار‌ها اجازه دهد از تبلیغات هدفمند مبتنی بر سرویس‌های آن (مانند فیس بوک و اینستاگرام) استفاده کنند، رضایت کاربران را دریافت کند. اما به گفته جودین این اقدام کافی نبود و متا باید فراوری داده‌های خصوصی کاربران را متوقف می‌کرد تا مکانیسم درخواست رضایت از کاربران راه اندازی شود.

وی در این باره افزود: به گفته متا اجرای چنین روندی چند ماه طول می‌کشد و ما نمی‌دانیم مکانیسم درخواست رضایت از کابران دقیقاً به چه صورت است. در این میان حقوق مردم نقض می‌شود.