Gerdab.IR | گرداب

هوش مصنوعی مشاغل را نابود می‌کند و نمی‌توان با آن مقابله کرد

هوش مصنوعی مشاغل را نابود می‌کند و نمی‌توان با آن مقابله کرد
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۴۰۲

«پل کروگمن»، اقتصاددان مشهور آمریکایی می‌گوید هوش مصنوعی کارمندان را بیکار خواهد کرد و راهی برای مقابله با این اتفاق وجود ندارد.

به گزارش گرداب، «پل کروگمن»، برنده جایزه نوبل اقتصاد که کتاب‌ها و مقالات زیادی را در این حوزه منتشر کرده است، اخیراً در پادکستی از بلومبرگ حاضر شده و درباره توانایی‌های هوش مصنوعی در حذف مشاغل حرف زده است. او باور دارد که کار زیادی برای مقابله با اثر این فناوری بر حوزه مشاغل نمی‌توان انجام داد.

پل کروگمن، اقتصاددان مشهور آمریکایی که در سال ۲۰۰۸ برنده جایزه یادبود علوم اقتصادی نوبل شد، در پادکست Odd Lots نشریه بلومبرگ پیش‌بینی کرده است که هوش مصنوعی موجب بیکاری شما می‌شود و احتمالاً راهکار خاصی برای مقابله با آن وجود ندارد.

او می‌گوید هوش مصنوعی احتمالاً ضربه سنگینی را به شغل‌های اصطلاحاً یقه سفید (کارکنان حقوق‌بگیر حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای) وارد می‌کند و اثر آن در سراسر جامعه در گروه‌های اجتماعی مختلف یکسان خواهد بود.

برای مقابله با اثر هوش مصنوعی کار زیادی نمی‌توان انجام داد

از سوی دیگر، کروگمن باور دارد هوش مصنوعی بیش از حد نافذ و فراگیر است که راهی برای مداخله دولت و کنترل آن وجود داشته باشد، مگر این که به‌طور کلی استفاده از این فناوری ممنوع شود که به نظر او چنین کاری شدنی نخواهد بود.

بااین‌حال، کروگمن می‌گوید خیلی از کار‌هایی که ابزار‌هایی مثل ChatGPT تهدیدشان می‌کنند، واقعاً خلاقانه نیستند. او توضیح می‌دهد: «چقدر از مردم در جهان واقعاً خلاق هستند؟ چقدر از نیروی کار که دستمزد زیادی به آن‌ها پرداخت می‌شود، درواقع شبیه یک ابزار اصلاح خودکار بسیار بزرگ هستند؟ فکر می‌کنم جوابش خیلی زیاد باشد. پس احتمالاً این اتفاق بسیار بزرگ خواهد بود و می‌تواند جای خیلی از شغل‌ها را بگیرد.»

کروگمن می‌گوید اقتصاددانان معمولاً معیار‌های ملموس مثل افزایش سهام سرمایه را در رشد اقتصادی دخیل می‌دانند و چیز‌هایی را که نمی‌توانند اندازه‌گیری کنند به رشد فناوری ربط می‌دهند. حالا باید دید که هوش مصنوعی به‌عنوان مهم‌ترین فناوری سال‌های اخیر چه تأثیری در این زمینه خواهد داشت و چه اثری بر رشد اقتصادی می‌گذارد.

منبع: دیجیاتو