Gerdab.IR | گرداب

ضرر ۲۰۰ میلیارد دلاری اپل از ممنوعیت آیفون در چین

ضرر ۲۰۰ میلیارد دلاری اپل از ممنوعیت آیفون در چین
تاریخ انتشار : ۱۸ شهريور ۱۴۰۲

پس از اینکه چین به مقامات آژانس‌های دولتی مرکزی دستور داد از آیفون‌های اپل و سایر دستگاه‌های خارجی برای کار استفاده نکنند، ارزش بازار اپل نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار و ارزش سهامش تقریبا ۳ درصد سقوط کرد.

به گزارش گرداب، پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر ممنوعیت استفاده کارکنان دولتی چین از آیفون یا هر دستگاه خارجی برای مقاصد کاری یا آوردن آن‌ها به دفترهایشان، ارزش بازار اپل نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار کاهش یافت.

ارزش سهام اپل تقریبا ۳ درصد سقوط کرده و در ۲ روز گذشته ۶.۴ درصد کاهش یافته است. در عین حال، چندین تامین‌کننده بزرگ غول‌های فناوری آمریکا نیز شاهد کاهش شدید سهام خود بوده‌اند.

ارزش سهام شرکت TSMC تایوان، بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های جهان و تامین‌کننده بزرگ اپل، بیش از ۲ درصد افت کرده است.

سهام هلدینگ فناوری ASE، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آزمایش و بسته‌بندی نیمه‌رساناها، ۲ درصد و ارزش سهام کارگان، سازنده لنز دوربین نیز شاهد کاهش بیش از ۳ درصدی بوده است.

به گفته آلن هوانگ، مدیر اجرایی یک شرکت سرمایه‌گذاری در بخش فناوری به رویترز گفته است، چین، بزرگ‌ترین بازار خارجی محصولات اپل، می‌تواند محدودیت‌های خود را برای استفاده مقامات از آیفون افزایش دهد.

حدود یک پنجم از کل درآمد اپل در سال گذشته به چینی‌ها اختصاص داشته است.

سال‌هاست که مقامات دولتی در برخی آژانس‌ها از استفاده از آیفون منع شده‌اند. به نظر می‌رسد، این جدیدتری دستورالعمل به طرز قابل توجهی دامنه این سیاست را گسترش داده است.

آمریکا نیز قبلا مقامات دولتی از استفاده از تلفن‌های چینی برند‌هایی مانند هوآوی یا دانلود و استفاده از اپلیکیشن‌هایی نظیر تیک‌تاک در دستگاه‌های دولتی خود منع کرده بود. مقامات آمریکایی این نگرانی را مطرح کرده بودند که پکن ممکن است تلاش کند به داده‌های کاربران آمریکایی دسترسی پیدا کند.

روزنامه وال‌استریت ژورنال روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود، چین به مقامات آژانس‌های دولتی مرکزی دستور داده است از آیفون‌های اپل و سایر دستگاه‌های خارجی برای کار استفاده نکنند و آن‌ها را به دفترهایشان نیاورند.

بر اساس این گزارش، به کارکنان در هفته‌های اخیر دستورالعمل‌هایی داده شده است که مشخص نیست این دستور‌ها تا چه حدی اجرایی می‌شوند.

این ممنوعیت در آستانه رویداد اپل در هفته آینده اعلام شده است. گفته می‌شود در این رویداد، خط جدیدی از آیفون‌ها راه‌اندازی خواهد شد و می‌تواند با تشدید تنش‌های چین و آمریکا، نگرانی‌هایی میان شرکت‌های خارجی فعال در چین ایجاد کند.

چین نزدیک به بیش از یک دهه به دنبال کاهش وابستگی به فناوری‌های خارجی است و از شرکت‌های وابسته به دولت مانند بانک‌ها خواسته است تا از نرم‌افزار محلی استفاده کنند و تولید تراشه‌های نیمه‌رسانای داخلی را تقویت کنند.

پکن این پویش را در سال ۲۰۲۰ تقویت کرد تا وابستگی به بازار‌ها و فناوری‌های خارج از کشور را رشد دهد، زیرا نگرانی‌های این کشور در مورد امنیت داده‌ها افزایش یافته است.

چین در ماه می‌از شرکت‌های بزرگ دولتی خواست تا برای دستیابی به خوداتکایی در فناوری نقش کلیدی ایفا کنند و در رقابت با آمریکا سهم خود را افزایش دهند.

تنش میان چین و آمریکا همواره بالا بوده است؛ زیرا واشنگتن با هم‌پیمانانش برای جلوگیری از دسترسی چین به تجهیزات حیاتی مورد نیاز برای رقابتی نگه داشتن صنعت تراشه خود کار می‌کند و پکن نیز محموله‌های شرکت‌های برجسته آمریکایی از جمله هواپیماسازی بوئینگ و شرکت تراشه سازی میکرون تکنولوژی را محدود می‌کند.