Gerdab.IR | گرداب

تکمیل فاز اول پایگاه فضایی چابهار تا پایان ۱۴۰۳

تکمیل فاز اول پایگاه فضایی چابهار تا پایان ۱۴۰۳
تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۴۰۲

سخنگوی سازمان فضایی ایران گفت: این سازمان در میانه فاز اول پروژه طراحی و ساخت پایگاه فضایی چابهار است که این فاز تا پایان سال ۱۴۰۳ برای پرتاب مدار پایین آماده می‌شود.

به گزارش گرداب، حسین دلیریان سخنگوی سازمان فضایی ایران در برنامه ایران امروز صدا و سیما، پایگاه فضایی چابهار را یکی از پروژه‌های کلان سازمان فضایی عنوان کرد و گفت: با توجه به دغدغه‌های رئیس جمهور در حوزه فضایی، اعتبارات این پروژه تأمین شده است. در جلسه اول شورای عالی فضایی نیز که در سال ۱۴۰۰ و بعد از ۱۱ سال برگزار شد، یکی از دستورات رئیس جمهور، اجرای فرآیند طراحی و ساخت پایگاه ملی پرتاب چابهار بود.

وی با تاکید بر تأمین اعتبارات پروژه طراحی و ساخت پایگاه فضایی چابهار افزود: پایگاه ملی فضایی چابهار دارای ۳ فاز است که سازمان فضایی در نیمه فاز اول آن قرار دارد و امیدواریم در نیمه اول سال ۱۴۰۳ و در ابتدای سال ۱۴۰۴ این پایگاه، قابلیت پرتاب ماهواره خورشید آهنگ توسط پرتاب‌گر‌های تاکتیکی سوخت جامد را پیدا کند.

دلیریان، فاز اول پروژه پایگاه فضایی را پرتاب مدار پایین ذکر کرد و گفت: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته در برنامه ۱۰ ساله فضایی این پایگاه تا سال ۱۴۱۰ قابلیت پرتاب بین المللی را خواهد یافت.