Gerdab.IR | گرداب

تحقیقات ایرباس فرانسه درباره حمله سایبری

تحقیقات ایرباس فرانسه درباره حمله سایبری
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۴۰۲

پس از این که یک هکر مدعی شد سامانه‌های شرکت ایرباس را هک کرده است و اسناد تجاری آن را منتشر کرد، این شرکت فرانسوی تحقیقات خود را برای بررسی موضوع آغاز کرده است.

به گزارش گرداب، محققان موسسه هادسون راک (Hudson Rock) می‌گویند که در یکی از سایت‌های دارک‌نت، هکری با نام USDoD مدعی شده که شرکت هوایی ایرباس را هک کرده است. او پیش از این خود را عضو گروه باج‌افزاری Ransomed معرفی کرده بود.

پیش از این نیز همین کاربر USDoD خود را مسئول هک شدن پایگاه داده‌های InfraGard معرفی کرده بود که توسط اف‌بی‌آی اداره می‌شود و اطلاعات ۸۰ هزار نفر از جمله شرکت‌های بزرگ تجاری، متخصصان آی تی و مقامات نظامی و امنیتی را افشا کرده بود.

در حمله سایبری به سامانه‌های ایرباس، هکر‌ها به ظاهر اطلاعات شخصی حدود ۳۲۰۰ نفر از افراد مرتبط با زنجیره تامین کارخانه را به سرقت برده‌اند که از جمله شرکت‌هایی که در زنجیره تامین ایرباس هستند می‌توان به راک‌ول کالینز (Rockwell Collins) و تالس (Thales) اشاره کرد.

داده‌های به سرقت رفته شامل اسامی، عناوین، آدرس ایمیل، آدرس پستی و شماره تلفن است.

همانطور که هکر اشاره کرده است، او از طریق حساب لورفته یک کارمند ایرلاین ترکی توانسته به سامانه‌های ایرباس دسترسی پیدا کند.

در همان زمان ایرباس حمله سایبری را تایید کرد و اعلام کرد که پس از دانلود کردن یک نسخه دزدی از.NET توانسته‌اند اطلاعات ورودی را از طریق Redline به دست آورند.
هکر همچنین اعلام کرده که قصد دارد که به پیمانکاران وزارت دفاع آمریکا از جمله شرکت‌های لاکهید مارتین و رایتئون حمله کند.

USDoD بیانیه خود درباره هک ایرباس را ویرایش کرد و از مردم آمریکا به خاطر انتشار این خبر در روز ۱۱ سپتامبر عذرخواهی کرد. ایرباس تحقیقات خود را پیگیری خود کرد و برای جلوگیری از پیامد‌های این قضیه اقدامات فوری ترتیب خواهد داد..