Gerdab.IR | گرداب

ارتقاء سواد سایبری؛ بهترین گام در پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی

ارتقاء سواد سایبری؛ بهترین گام در پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۴۰۲

رییس پلیس فتا استان هرمزگان گفت: مهمترین گام در پیشگیری از آسیب‌ها و خطرات فضای مجازی ارتقاء دانش اینترنتی و افزایش سواد رسانه‌ای شهروندان است.

به گزارش گرداب، سرهنگ بهمنی با اشاره به جرائم سایبری گفت: از آنجا که فضای سایبر یک فضای گسترده است و امکان وقوع جرائم متفاوتی در آن وجود دارد بنابراین کابران در سراسر جهان در معرض انواع آسیب‌ها و تهدیدات قرار دارند که با ارتقاء دانش اینترنتی خود می‌توانند آن تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کنند.

این مقام انتظامی گفت: رشد روزافزون فناوری‌های نوین و تجهیزات هوشمند، هر قشری را خواسته یا ناخواسته به فضای مجازی سوق داده است، بنابراین اگر کاربران سطح آگاهی و اطلاعات خود را در این حوزه‌ها افزایش دهند مانع از سوء‌استفاده افراد سودجو می‌شوند. هم چنین بیشتر افرادی که در فضای مجازی مورد سوء استفاده و کلاهبرداری قرار می‌گیرند کاربرانی هستند که به نحوی آشنایی با مخاطرات و چالش‌های فضای مجازی ندارند و در استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی حریم خصوصی و ملاحظات امنیتی این فضا را لحاظ نمی‌کنند.

وی افزود: بیشتر افرادی که در فضای مجازی مورد سوء استفاده و کلاهبرداری قرار می‌گیرند کاربرانی هستند که به نحوی آشنایی با مخاطرات و چالش‌های فضای مجازی ندارند و در استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی حریم خصوصی و ملاحظات امنیتی این فضا را لحاظ نمی‌کنند.

سرهنگ بهمنی گفت: توسعه آموزش امنیت سایبری در همه سطوح، تشویق بیشتر دانشجویان به پذیرفتن موضوعات STEM در سنین پایین، آموزش مصرف کنندگان و افراد مسن در مورد نحوه تشخیص و اجتناب از کلاهبرداری برای مدیریت چالشی که ما با آن روبرو هستیم، حیاتی هستند. فوریت و نیاز به ایجاد نیروی کار حرفه‌ای امنیت سایبری، برای یک دنیای سایبری امن و مطمئن از اهمیت بالاتری برخوردار است.

سرهنگ بهمنی گفت: جرایم نوظهور در فضای مجازی روز به روز در حال افزایش است و تامین امنیت در فضای مجازی افزایش آگاهی و دانش سایبری کاربران از مخاطرات و آسیب‌های این فضا و مقابله با مجرمان سایبری از اولویت‌های پلیس فتا می‌باشد.

وی افزود: ما نباید از عملکرد خود راضی باشیم و باید تلاش خود را برای ایمن ماندن در اینترنت و تقویت مهارت‌های امنیت سایبری در جامعه دو برابر کنیم؛ این امر نه تنها برای مدیریت چالش‌هایی که امروز با آن روبرو هستیم، بلکه برای اطمینان از افزایش موج بعدی تهدید‌های ناشناخته و پیچیده که فردا منتظر ما هستند، ضروری است.

این مقام مسئول با اشاره به قابلیت سایت پلیس فتا، آن را پل ارتباطی با شهروندان برشمرد و از عموم مردم خواست: در صورت مشاهده موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.gov.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، یا با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ گزارش کنند.

منبع: سیتنا