Gerdab.IR | گرداب

قدرت «داده محور» گوگل در آلمان کاهش می‌یابد

قدرت «داده محور» گوگل در آلمان کاهش می‌یابد
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۲

گوگل برای پایان دادن به تحقیقات آنتی تراست آلمان توافق کرده است عملکرد‌های مرتبط به داده‌های کاربران را تغییر دهد. این تحقیقات با هدف کاهش قدرت «داده محور» گوگل انجام می‌شود.

به گزارش گرداب، ناظر آنتی تراست آلمان در ماه ژانویه اعلام کرد یک برگه اتهامی به نام بیانیه اعتراضات به گوگل درباره شرایط فراوری داده‌های این شرکت صادر کرده است. به گفته این سازمان به کاربران حق انتخاب کافی برای اینکه آیا و تا چه حد با پردازش گسترده داده‌های خود موافق هستند داده نشده است.

شرکت‌های بزرگ فناوری به فروش تبلیغات مبتنی بر انبوه داده‌هایی متکی هستند که از کاربران جمع آوری می‌کنند. این مدل جذاب کسب و کاری اکنون در سراسر جهان تحت بررسی رگولاتور‌ها قرار دارد.

رگولاتور آنتی تراست آلمان اعلام کرد تعهد گوگل گزینه‌های بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا آن‌ها دریابند داده هایشان در پلتفرم چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آندرئاس موند رئیس دفتر کارتل آلمان (رگولاتور آنتی تراست کشور) در بیانیه‌ای اعلام کرد: در آینده کاربران سرویس‌های گوگل گزینه‌های بهتری در اختیار خواهند داشت تا بدانند برای داده هایشان چه اتفاقی می‌افتد، گوگل چگونه از آن‌ها استفاده می‌کند و اینکه آیا اطلاعات شان در سراسر سرویس‌ها به کار می‌رود یا خیر.

او در این باره گفت: این امر نه تنها از حق کاربر برای تعیین شیوه استفاده از داده‌ها حفاظت می‌کند، بلکه قدرت داده محور گوگل را نیز کاهش می‌دهد.

تعهدات گوگل شامل بیش از ۲۵ سرویس دیگر از جمله جی میل، گوگل نیوز، دستیار هوشمند و گوگل تی وی می‌شود. البته تعهدات مذکور برای سرویس‌های خرید، گوگل پلی، گوگل مپس، گوگل سرچ، یوتیوب، گوگل اندروید، گوگل کروم و سرویس تبلیغات آنلاین این شرکت اجرا نمی‌شود.

تمام این سرویس‌ها تحت پوشش قانون جدید بازار‌های دیجیتال اتحادیه اروپا هستند و بنابراین باید الزامات مشابهی را رعایت کنند.