Gerdab.IR | گرداب

جریمه ایکس در ایتالیا

جریمه ایکس در ایتالیا
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۲

رگولاتور استرالیایی پلتفرم اجتماعی ایکس را به دلیل عدم همکاری در تحقیقات درباره عملکرد‌های مرتبط با جلوگیری از سواستفاده از کودکان ۳۸۶ هزار دلار آمریکایی جریمه کرده است.

به گزارش گرداب، این اقدام ضربه‌ای به این پلتفرم اجتماعی به حساب می‌آید که برای حفظ آگهی دهندگان در بازبینی محتوا آسانگیرانه عمل می‌کند.

رگولاتور «e-Safty» اعلام کرد این پلتفرم نتوانسته به سوالاتی از جمله آنکه چه مدت طول می‌کشد تا نسبت به واکنش‌های محتوای کودک آزاری پاسخ دهد و اینکه چه روش‌هایی برای چنین محتوایی به کار می‌گیرد.

هرچند مبلغ جریمه در قیاس با قیمت ۴۴ میلیاردی که ایلان ماسک برای خرید توییتر پرداخته، بسیار اندک است، اما این امر به شهرت شرکت آسیب زده، آنهم در وضعیتی که درآمد آن نزولی شده، آگهی دهندگان بودجه‌های در نظرگرفته شده برای پلتفرم را کاهش داده اند و همین امر بازبینی محتوای هزاران حساب کاربری ممنوع را متوقف کرده است.

پس از آنکه ایکس به شکست در کنترل اخبار جعلی مربوط به درگیری حماس و رژیم صهیونیستی متهم شد، اتحادیه اروپا نیز از تحقیقی درباره پلتفرم و نقض احتمالی قوانین جدید منطقه خبر داده بود.

پس از آنکه ماسک توئیتر را خرید، ایکس دفتر خود در استرالیا را تعطیل کرد، بنابراین نماینده‌ای محلی در این کشور ندارد. طبق قانون استرالیا که از ۲۰۲۱ میلادی اجرا می‌شود، رگولاتور می‌تواند شرکت‌های اینترنتی را وادار کند اطلاعاتی درباره عملکرد‌های ایمنی آنلاین خود ارائه کنند و در صورت تخطی جریمه می‌شوند. اگر ایکس از پرداخت جریمه سرباز زند، رگولاتور استرالیایی می‌تواند شرکت را به دادگاه بکشاند.

ماسک پس از خرید شرکت در پستی اعلام کرده بود حذف محتوای سواستفاده از کودکان اولویت شماره یک پلتفرم است. اما رگولاتور استرالیایی مدعی است هنگامیکه از این شرکت پرسیده چگونه از محتوای کودک آزاری در پلتفرم جلوگیری می‌کند، ایکس پاسخ داده این پلتفرم تعداد زیادی کاربران جوان ندارد.

همچنین ایکس به رگولاتور اعلام کرده بود فناوری‌های فعلی مقابله با کودک آزاری قابلیت یا صحت لازم برای به کارگیری در این پلتفرم را ندارند.