Gerdab.IR | گرداب

اپل: تلفن اندروید ابزار ردیابی و جاسوسی است

اپل: تلفن اندروید ابزار ردیابی و جاسوسی است
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۴۰۲

اپل، اندروید را به خاطر مقررات بررسی فعالیت‌های شخصی کاربر در سال 2013، یک دستگاه ردیابی گسترده خواند.

به گزارش گرداب، به تازگی در پرونده حقوقی وزارت دادگستری آمریکا علیه شرکت گوگل به خاطر نقض مقررات ضدانحصاری، اظهارات شرکت اپل در سال ۲۰۱۳ علیه گوگل علنی شده است. در این اسلاید‌های منتشرشده مقایسه‌ای در نحوه برخورد رقبای اپل، مانند مایکروسافت، فیسبوک، آمازون و گوگل در زمینه حریم شخصی صورت گرفته است.

در یک اسلاید نقل‌قولی از اریک اشمیت از فوروم ایده‌های واشنگتن (۲۰۱۰) منتشر شده است: «قانون حریم شخصی گوگل به معنی داشتن حق برای سرک کشیدن در هر کد و رسیدن به مرحله خطرناک، اما عبور نکردن از آن است. من معتقدم که گذاشتن چنین فکر‌هایی در ذهن خود فرا رفتن از مرز ترسناک است. حداقل در زمان حاضر تا زمانی که فناوری بهتر شود».

در این ارائه اپل شیوه‌های خود در زمینه برخورد با حریم شخصی را از فعالیت‌های گوگل متمایز می‌کند. اپل تاکید می‌کنند که ویژگی‌هایی همچون ترکیب داده‌ها در میان سرویس‌های مختلف، نداشتن هیچ‌گونه حساب پشتیبانی مجزا، سرویس‌های بهم‌پیوسته و جستجو‌هایی در حساب گوگل، نمایش تبلیغات در گوگل مپ، تلفیق داده‌های مرتبط با تبلیغات با سایر سرویس‌ها و انجام تبلیغات هدفمند برای کاربران با اطلاعاتی که از همه سرویس‌ها به دست آورده است، از جمله فعالیت‌های گوگل است که نقض حریم شخصی است.

اپل اینطور نتیجه می‌گیرد: «اندروید یک دستگاه ردیابی گسترده است».

با وجود این که اپل از این اقدامات گوگل مطلع بوده است، از شرکت گوگل به خاطر پیش‌فرض گذاشتن موتور جستجوی آن در دستگاه‌های خود سالانه میلیارد‌ها دلار دریافت کرده است. دادگاه اعلام کرده که تنها در سال ۲۰۲۱ گوگل ۱۸ میلیارد دلار به اپل پرداخت کرده است.

اپل نیز به تازگی به خاطر نقض حریم شخصی در فرانسه جریمه شده و در آمریکا نیز اقدامی حقوقی علیه آن صورت گرفته است.