Gerdab.IR | گرداب

توافق آلمان، فرانسه و ایتالیا درباره قانونمندسازی هوش مصنوعی

توافق آلمان، فرانسه و ایتالیا درباره قانونمندسازی هوش مصنوعی
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۲

طبق یک سند مشترک آلمان، فرانسه و ایتالیا درباره شیوه قانونمندسازی هوش مصنوعی در آینده به توافقی دست یافته اند آن‌ها معتقدند باید به جای هوش مصنوعی کاربرد‌های آن را قانونمند کرد.

به گزارش گرداب، پیش بینی می‌شود این امر مذاکرات در سطح اتحادیه اروپا را سرعت بخشد.

دولت‌های این ۳ کشور طرفدار ایجاد تعهدات داوطلبانه الزام آور برای تهیه کنندگان بزرگ و کوچک هوش مصنوعی هستند. کمیسیون، پارلمان و هیات اتحادیه اروپا هم اکنون مشغول مذاکره درباره موضع منطقه درباره این حوزه جدید فناوری هستند.

پارلمان اتحادیه اروپا در ماه ژوئن ۲۰۲۳ میلادی قانون هوش مصنوعی را با هدف کاهش ریسک ایمنی و اجتناب از تاثیرات تبعیض آمیز بدون کندکردن روند توسعه آن در منطقه ارائه کرد. در نهایت اعضای پارلمان طی مذاکرات دستورالعملی پیشنهاد کردند که فقط تهیه کنندگان بزرگ هوش مصنوعی (که بیشتر آمریکایی هستند) باید آن را رعایت کنند.

با این حال ۳ دولت اتحادیه اروپا نسبت به این چالش رقابتی آشکار دستورالعمل مذکور برای ارائه دهندگان کوچکتر اروپایی هشدار دادند. آن‌ها اعلام کردند که این می‌تواند منجر به اعتماد کمتر به امنیت این ارائه دهندگان کوچکتر و در نتیجه مشتریان کمتر شود. آن‌ها در ادامه افزودند این قوانین باید برای همه الزام آور باشد. همچنین هیچ تحریمی نباید اعمال شود.

اما اگر پس از یک بازه زمانی خاص دستورالعمل نقض شد، یک سیستم تحریم ایجاد خواهد شد. در آینده مقامات اروپایی پیروی شرکت‌ها از استاندارد‌ها را رصد خواهند کرد.

طبق بیانیه وزارت اقتصاد آلمان که همراه وزارت امور دیجیتال این کشور مسیولیت این حوزه را برعهده دارند، قوانین و نظارت‌های دولتی نباید هوش مصنوعی را قانونمند کنند بلکه باید کاربرد‌های آن را هدف گیرد.

توسعه مدل‌های هوش مصنوعی که هنوز استفاده نمی‌شوند یا در بازار ارائه نشده اند، نباید توسط کشور‌ها به طور جداگانه قانونمند شود.