Gerdab.IR | گرداب

وزیر ارتباطات:

فعالیت پیام رسان‌های داخلی نماد توانمندی جوانان ایرانی است

فعالیت پیام رسان‌های داخلی نماد توانمندی جوانان ایرانی است
تاریخ انتشار : ۰۴ آذر ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات در دیدار با مسوولان بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه امروز کسی که برای پیشرفت کشور و ایجاد امید در مردم تلاش کند، بسیجی است، با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور، گفت: توسعه پیام رسان‌های بومی امروز به حدی رسیده که هم اکنون بیش از ۴۰ میلیون نفر از مردم ایران از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ در صورتی که زمانی قابل تصور نبود که ما بتوانیم سکو‌هایی داشته باشیم که قابلیت میزبانی از ده‌ها میلیون کاربر را داشته باشند.

به گزارش گرداب، عیسی زارع پور صبح جمعه سوم آذرماه به مناسبت هفته بسیج و در نشست صمیمی با مسوولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور با اشاره به اینکه امروز بسیجی کسی است که امید مردم را زنده نگه دارد، گفت: در برخی از حوزه‌ها ما پیشرفت‌های خوبی داشته ایم و شما بسیجیان وظیفه روایتگری و جهاد تبیین پیشرفت‌ها و دستاورد‌های کشور را دارید و وظیفه دارید هم مانند کسانی که برای پیشرفت کشور تلاش می‌کنند در این حوزه فعالیت کنید.

وی در ابتدای گزارش خود به فرآیند طراحی و پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در سال‌های گذشته پرداخت و با اعلام اینکه هم اکنون این شبکه پیشرفت حدود ۶۴ درصدی دارد، تاکید کرد: شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای پرسرعت، با کیفیت و امن در گستره ایران است که نیاز‌های مردم را در حوزه‌های مختلف پاسخگو می‌شود که در ابتدای این دولت پیشرفت آن ۲۳ درصد بود که در کمتر از ۲ سال به حدود ۶۴ درصد رسیده است.

وزیر ارتباطات به مشکلات و کمبود‌های زیرساخت ارتباطی نیز اشاره کرد و گفت: راه حل اساسی برای این مشکل، فیبرنوری منازل و کسب و کارهاست که با آماده کردن زیرساخت‌های آن، اجرای پروژه از یک سال گذشته آغاز شده و تاکنون نیز در ۱۰۰ شهر تکمیل و سرعت‌های تا ۹۰۰ مگابیت برثانیه نیز به مردم ارائه شده است.
وی افزود: برنامه داریم تا پایان سال ۱۴۰۴ تمام شهر‌های کشور را تحت پوشش این شبکه قرار دهیم و بر اساس برنامه هفتم توسعه نیز تا سال ۱۴۰۷ باید تمام ساختمان‌های کشور به فیبرنوری متصل شوند.

زارع پور به توسعه ارتباطات روستایی در ۵۵۰۰ روستا در دولت سیزدهم نیز اشاره کرد و گفت: برای ارائه سرویس‌های مختلف بر اساس فناوری اطلاعات به تمام مردم کشور به این ارتباطات نیاز داریم.

وی افزایش دو تا سه برابری ترافیک تولید داخل کشور را یکی دیگراز دستاورد‌های این دوره عنوان کرد و افزود: در این دولت با تبادل ترافیک داخلی ۶.۵ ترابیت برثانیه رکورد تولیدترافیک داخل شکسته شد.

وزیر ارتباطات با تشریح مدل‌های مختلف مدیریت فضای مجازی در کشور‌های دیگر، تاکید کرد: اگر می‌خواهیم که مستعمره دیجیتال کشور‌های دیگر نباشیم باید سکو‌های خود را داشته باشیم چرا که در آینده نزدیک این سکو‌ها هستند که کشور‌ها را مدیریت می‌کنند.

زارع پور در گزارشی نیز از آخرین وضعیت تحقق دولت هوشمند را تشریح و درباره پنجره واحد خدمات دولت هوشمند نیز گفت: هدف ما این است که مردم از طریق یک آیکون در گوشی‌های خود به صورت شبانه روزی و بدون ارائه هیچ مدرکی بتوانند از خدمات دولتی استفاده کنند و بر اساس برنامه هفتم توسعه تمام دستگاه‌های عمومی و دولتی مکلف شده اند که تا پایان این برنامه صددرصد خدمات خود را به صورت هوشمند به مردم ارائه کنند.

در پایان وزیر ارتباطات به سوالات و موضوعات مطرح شده از سوی دانشجویان حاضر پاسخ گفت.

منبع: سیتنا