Gerdab.IR | گرداب

دروغ بزرگ متا درباره کاربران زیر ۱۳سال

دروغ بزرگ متا درباره کاربران زیر ۱۳سال
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۴۰۲

شکایتی جدید از متا نشان می‌دهد این شرکت از حضور کاربران کمتر از ۱۳ سال در پلتفرم هایش مطلع بوده و بدون رضایت والدین، اطلاعات آن‌ها را جمع آوری می‌کرده است.

به گزارش گرداب، ۳۳ ایالت آمریکا در شکایتی بدون مهر و موم علیه متا پلتفرمز ادعا کرده اند شرکت نه تنها از استفاده کاربران زیر ۱۳سال از پلتفرم هایش آگاه بوده، بلکه سال‌ها این روند را در اینستاگرام نیز دنبال کرده است.

نخستین بار نشریه نیویورک تایمز این سند را مشاهده کرده که در آن ادعا شده متا از مدت‌ها قبل درباره شیوه کنترل حساب‌های کاربران زیر سن قانونی پس از کشف آنها، صادق نبوده است. همچنین این شرکت هنگامیکه چنین حساب‌های کاربری گزارش شده اند، آن‌ها را غیر فعال نکرده و به جمع آوری داده‌های آن‌ها ادامه داده است.

در شکایت جدیدی که روز چهارشنبه فاش شد ادعا شده حضور کاربران زیر ۱۳ سال یک راز آشکار در متا است.

هرچند در بخش سیاست‌های فیس بوک و اینستاگرام اشاره شده که فرد باید برای حضور در پلتفرم‌ها حداقل ۱۳ ساله باشد، اما کودکان به راحتی می‌توانند درباره سن شان دروغ بگویند. متا نیز از این امر آگاه است و اقدامات اندکی برای توقف روند مذکور انجام داده است.

در عوض هنگامیکه متا بیش از ۱.۱ میلیون گزارش از حضور کاربران زیر ۱۳ سال در بازه ۲۰۱۹تا ۲۰۲۳ میلادی در اینستاگرام دریافت کرد، فقط بخشی از این حساب‌ها را غیرفعال کرد و به طور روتین به جمع آوری اطلاعات کودکان بدون رضایت والدین شان ادامه داد.

طبق شکایت مذکور متا پلتفرمز به طور مداوم قانون حفاظت از حریم خصوصی آنلاین کودکان (COPPA) را نقض می‌کند و به عبارت دیگر این شرکت کودکان را هدف می‌گیرد و اطلاعات آن‌ها را بدون رضایت والدین شان جمع آوری می‌کند. همچنین در این سند ذکر شده شرکت کاربران جوان را وادار می‌کند تا مدت زمان زیادی را در اپ هایش سپری کنند، اختلال دیسمورفیا یا بدریخت انگاری بدن را ترویج می‌کند و همچنین کاربران جوان را در معرض محتوای مخرب قرار می‌دهد.

متا در اوایل ماه جاری میلادی در یک پست وبلاگی خواستار وضع قانونی شد تا در خصوص دانلود اپلیکیشن توسط کودکان، مسئولیت بیشتری متوجه والدین شود. آنتوگون دیویس رییس بخش ایمنی جهانی متا پیشنهاد کرده بود الزاماتی برای والدین ایجاد شود تا توان تایید دانلود‌های کودکان زیر ۱۶ سال را داشته باشند.