Gerdab.IR | گرداب

جدول وضعیت دامنه‌های اینترنتی کشور

تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۸۹

هم اکنون شهر تهران نیز در ثبت دامنه‌های اینترنتی در میان سایر شهرها و استان‌های کشور رتبه اول را دارد و این اختلاف به حدی پررنگ است که شهر تهران دو برابر دیگر استانها دامنه اینترنتی ثبت کرده است.

181 هزار و 937 دامنه اینترنتی در کشور فعال است که بیشترین دامنه مربوط به پسوند دات IR بوده و شهر تهران نیز بیشترین آمار ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است. همچنین طولانی‌ترین دامنه اینترنتی در ایران نیز 63 حرفی با پسوند دات IR است.

به گزارش گرداب به نقل از مهر، دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخش‌های پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پسوندهای دامنه‌های اینترنتی هر یک برای اهداف و امور خاصی تعریف می‌شود که مهمترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است. هم اکنون هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه "سطح‌ بالای کد کشوری" هستند که برای سایت‌های آن کشور استفاده می‌شوند.
 
دامنه سطح‌ بالای کد ایران هم اکنون دات IR است، اما دامنه ملی "دات ایران" که امکان نوشتن آدرسهای اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ را ممکن می‌کند نیز به تصویب سازمان نظارت بر نام‌ها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده که بر اساس آن، فعالیت دامنه اینترنتی "نقطه ایران" با پشتیبانی تمامی ورژن‌ها و سیستم‌های روز دنیا حداکثر تا پایان امسال آغاز می‌شود.
 
پسوندهای پراستفاده اینترنتی در دنیا
هم اکنون پسوند دات com برای سایت‌های تجاری و عمومی، پسوند دات net برای شبکه‌ها، پسوند دات org برای سازمان‌ها و ارگان‌ها، پسوند دات gov برای سایت‌های دولتی و پسوند دات info برای بانک‌های اطلاعاتی پراستفاده‌ترین پسوندهای دامنه‌های اینترنتی را تشکیل می‌دهند.
 
در سال 1985 اولین نام دامنه تجاری با پسوند دات COM به نام Symbolics.com به وسیله یک شرکت سیستم‌های رایانه‌ای به نام Symbolics در کمبریج ماساچوست ثبت شد و هم اکنون نیز ماهانه حدود 668 هزار دامنه دات COM جدید ثبت می‌شود. این پسوند بیشترین دامنه‌های ثبت شده در دنیا را به خود اختصاص داده است.
 
طبق آخرین آمار ارائه شده تا ماه مارس 2010 تعداد دامنه‌های ثبت شده با پسوند دات کام در دنیا به حدود 84 میلیون رسید.

آخرین وضعیت دامنه های اینترنتی فعال در ایران
 
بیش از 181 هزار و 937 دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده که دامنه لاتین دات ir بیشترین آمار دامنه‌های فعال در ایران را به خود اختصاص داده است.
 
شمار دامنه‌های اینترنتی به ثبت رسیده با پسوند لاتین دات IR به 171 هزار و 434 دامنه رسیده، با این وجود بیشترین دامنه‌های اینترنتی که در کشور به ثبت می‌رسد مربوط به دامنه لاتین ایران است و تقاضا برای دامنه فارسی هنوز چشمگیر نیست.
 
از میان 181 هزار و 937 دامنه اینترنتی فعال در کشور حدود 5 هزار و 576 دامنه اینترنتی با پسوند فارسی دات ایران فعال است. همچنین دو هزار و 408 دامنه با پسوند co.ir و یک هزار و 363 دامنه اینترنتی با پسوند ac.ir در کشور به ثبت رسیده است.
 
همچنین هم اکنون 370 دامنه اینترنتی با پسوند gov.ir در کشور فعال است و از دیگر دامنه‌های ثبت شده و فعال در کشور می‌توان به 341 مورد ثبت دامنه اینترنتی با پسوند  sch.ir، حدود 280 مورد پسوند org.ir، حدود 121 مورد پسوند id.ir و حدود 44 مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.ir اشاره کرد.
 
جدول وضعیت بیش از 171 هزار و 434 دامنه اینترنتی ثبت شده در ایران


ثبت طولانی‌ترین دامنه اینترنتی با 63 حرف
مرکز ثبت دامنه‌های اینترنتی اعلام کرد: طبق استاندارد، حداکثر دامنه ثبت شده 63 حرف است که چنین دامنه‌ای در IR به ثبت رسیده است‌. این دامنه 63 حرفی را فردی به صورت فینگیلیش ثبت کرده که مضمونی شبیه به اینکه "این طولانی‌ترین دامنه ثبت شده تحت دامنه IR است"، دارد.
 
هم اکنون شهر تهران نیز در ثبت دامنه‌های اینترنتی در میان سایر شهرها و استان‌های کشور رتبه اول را دارد و این اختلاف به حدی پررنگ است که شهر تهران دو برابر دیگر استانها دامنه اینترنتی ثبت کرده است.
 
استان تهران و استان خراسان رضوی و شهرهای شیراز، کرج، تبریز، قم، یزد، اهواز و کرمان پس از تهران در رتبه‌های بعدی ثبت دامنه اینترنتی در کشور قرار دارند.