Gerdab.IR | گرداب

درباره حمله به تاسیسات آبی؛

ادعای آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره حمله هکری از سوی ایران

ادعای آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره حمله هکری از سوی ایران
تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۴۰۲

مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی مدعی هستند یک گروه هکری مرتبط با ایران به چند تاسیسات مربوط به آب در ایالت‌های مختلف آمریکا حمله کرده است.

به گزارش گرداب، مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی ادعا می‌کنند تاسیسات آبی یک شهر کوچک در ایالت پنسیلوانیا فقط یکی از چند سازمانی هستند که توسط هکر‌های مرتبط با ایران هک شده اند. این هکر‌ها کنترل یک دستگاه صنعتی خاص را به دلیل آنکه در رژیم صهیونیستی ساخته شده، هدف گرفتند.

آژانس CISA زیرمجموعه اف بی آی در این باره می‌گوید: قربانیان این گروه هکری در چند ایالت آمریکا قرار دارند.

البته مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی اشاره نکرده اند که چه سازمان‌هایی یا چه تعدادی از آن‌ها هک شده اند.

متیو موتس رییس تاسیسات آب شهری آلیکویپا این هک را در ۲۵ نوامبر کشف کرده است. به گفته او روز پنجشنبه گذشته مقامات فدرال به وی اعلام کرده اند همین گروه هکری ۴ تاسیسات و یک آکواریوم دیگر را نیز هک کرده است.

از سوی دیگر طبق مشاوره چند سازمانی، چند صنعت دیگر به غیر از آب و واحد‌های تصفیه آب که از تجهیزات یکسان (کنترلر‌های لوجستیک قابل برنامه ریزی سری ویژن) استفاده می‌کنند که توسط شرکت Unitronics ساخته شده اند. این صنایع نیز احتمالا در معرض خطر هک قرار دارند. این صنایع شامل انرژی، تولید مواد غذایی و آشامیدنی و خدمات درمانی هستند.

دستگاه‌هایی که فرایند‌های موجود در این صنایع را پیش می‌برند شامل تجهیزات فشار، دما و جریان مایع هستند.

هک ادعا شده در تاسیسات آلیکویپا سبب شد کارگران به طور موقت پمپاژ آب به ایستگاه‌های دورافتاده را متوقف و فشار آب را برای شهر‌های نزدیک‌تر تنظیم کنند. در نتیجه کارگران به جای تنظیمات اتوماتیک از تنظیمات دستی استفاده کردند.

مشاوره چند سازمانی مدعی است گروه هکری که خود را Cyber Av ۳ ngers می‌نامد با ایران در ارتباط است. این گروه دستگاه‌های شرکت Unitronics را حداقل از ۲۲ نوامبر هدف گرفته است.

در این میان کارشناسان امنیت سایبری معتقدند هیچ شواهدی مبنی بر دخالت ایران در درگیری ۷ اکتبر بین حماس و رژیم صهیونیستی وجود ندارد.