Gerdab.IR | گرداب

فروش تراشه‌های هوش مصنوعی اروپا زیر ذره‌بین دقیق آمریکا

فروش تراشه‌های هوش مصنوعی اروپا زیر ذره‌بین دقیق آمریکا
تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۴۰۲

دولت بایدن مشغول مذاکره با شرکت انویدیا درباره اجازه فروش تراشه‌های هوش مصنوعی به چین است، اما تاکید دارد شرکت نمی‌تواند بیشتر نیمه رسانا‌های پیشرفته اش را به شرکت‌های چینی بفروشد.

به گزارش گرداب، جینا ریموندو وزیر بازرگانی آمریکا در مصاحبه‌ای اعلام کرد انویدیا می‌تواند و باید به چین تراشه هوش مصنوعی بفروشد، زیرا بیشتر این نوع تراشه‌ها کاربرد‌های تجاری دارند. او در ادامه افزود:، اما نمی‌توانیم به شرکت اجازه دهیم بیشتر تراشه‌های هوش مصنوعی پیچیده با قدرت پردازش بالا را به چین بفروشد، زیرا از آن‌ها برای آموزش مدل‌های پیشرو خود استفاده می‌شود.

وزیر بازرگانی آمریکا یک هفته قبل با جنسن هوانگ مدیر ارشد اجرایی انویدیا صحبت کرد. هوانگ از وضعیت کاملا آگاه بود. او نمی‌خواست شرکتش قوانینی را نقض کند و خواستار همکاری با وزارتخانه بود.

ریموندو هفته گذشته در یک انجمن که در کالیفرنیا برگزار شده بود به شرکت‌های تراشه سازی درباره تراشه‌های هوش مصنوعی هشدار داد. او اعلام کرد وزارت بازرگانی به طور سنتی یک مرز ترسیم می‌کند و شرکت‌هایی مانند انویدیا باید تراشه‌هایی جدید با قدرت پایین‌تر از مرز تعیین شده، بسازند.

وزیر بازرگانی آمریکا در این باره گفت: این امر ثمر بخش نیست. اگر قرار باشد یک تراشه با قدرتی به اندازه حد و مرز تعیین شده، دوباره طراحی شود تا بتواند هوش مصنوعی را فعال سازد ما به طور قطع آن را کنترل می‌کنیم.

وی روز گذشته اعلام کرد: وزارتخانه مذکور با انویدیا همکاری می‌کند. ریموندو افزود: ما می‌خواهیم کار درست را انجام دهیم. واضح است که آن‌ها هم می‌خواهند تا حد ممکن تراشه بفروشند.

البته انویدیا از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است. البته مدیر ارشد اجرایی آن هفته گذشته اعلام کرد با دولت آمریکا همکاری می‌کند تا تضمین شود تراشه‌های جدید مخصوص بازار چین مطابق محدودیت‌های صادراتی هستند.