Gerdab.IR | گرداب

ساخت پهپاد نقشه‌برداری توسط دانش‌بنیان ایرانی

ساخت پهپاد نقشه‌برداری توسط دانش‌بنیان ایرانی
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۴۰۲

یک شرکت دانش‌بنیان برای نخستین بار در کشورمان موفق به ساخت پهپاد‌های نقشه‌برداری با تکنولوژی جدید شده است؛ مدیرعامل این مجموعه با بیان اینکه این پهپاد‌ها حین نقشه‌برداری هوایی به نقاط کنترل زمینی نیازی ندارند، مختصات آن‌ها را تشریح کرد.

به گزارش گرداب، امیر امجدی؛ مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان سپهرپردازان مجد اظهار کرد: شرکت ما در زمینه نقشه‌برداری هوایی و زمینی فعالیت می‌کند؛ دو محصول اصلی این شرکت دانش‌بنیان، پهپاد‌های نقشه‌برداری مجهز با تکنولوژی حذف کامل نقاط کنترل زمینی است که برای نخستین بار در ایران و در سال ۱۳۹۵ ثبت اختراع شد.

ایران پنجمین دارنده تکنولوژی ساخت پهپاد نقشه‌برداری با تکنولوژی حذف کامل نقاط کنترل زمینی

امجدی تصریح کرد: در سال ۹۵ ایران پنجمین کشوری بود که پهپاد نقشه‌برداری را ساخت و ویژگی اصلی این پهپاد‌های نقشه‌برداری این است که حین نقشه‌برداری هوایی، به نقاط کنترل زمینی، نیازی نداریم که این، برخلاف سایر پهپاد‌های نقشه‌برداری است که یا به تعداد کم یا زیاد به نقاط کنترل زمینی احتیاج دارند تا تصاویر آن‌ها مختصات‌دار شود.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: تصاویری که در نقشه‌برداری هوایی اخذ می‌شود فاقد مختصات بوده و فقط یک تصویر است همانند تصویری که با گوشی موبایل شخصی گرفته می‌شود؛ برای تهیه نقشه، نیاز داریم تا این تصاویر مختصات‌دار شوند و روی این تصاویر ترسیمات انجام داد.

جزئیات دست‌یابی دانش‌بنیان‌های ایرانی به تکنولوژی جدید ساخت

وی ادامه داد: هدف از نقشه‌برداری هوایی این است که مراجعه ما به زمین برای برداشت عوارض و تهیه نقشه کاهش پیدا کند و تا قبل از ساخته شدن این دستگاه، ما باید به زمین مراجعه حضوری می‌کردیم و علاوه بر پرواز و عکسبرداری یک عملیات زمینی نیز انجام می‌دادیم و از نقاط مختلف، برداشت می‌کردیم تا این تصاویر مختصات‌دار شوند.

امجدی تصریح کرد: ساخت پهپاد‌های نقشه‌برداری و حذف کامل نقاط کنترل زمینی به تأیید سازمان‌های متولی نقشه‌برداری در کشور نیز رسیده است و علت دانش‌بنیانی ما نیز به‌کارگیری تکنولوژی حذف نقاط کنترل زمینی است و عنوان دانش‌بنیانی ما نیز نقشه‌برداری با پهپاد بدون نقاط کنترل زمینی است.

تهیه نقشه‌های بزرگ مقیاس با دقت بالا پلتفرم‌های عمودپرواز و دوزیست

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: ما دو پلتفرم "عمودپرواز و دوزیست" را ارائه می‌کنیم که بسته به مداومت پروازی و حجم تصویربرداری در هر پرواز، مجهز به تکنولوژی حذف نقاط کنترل زمینی هستند و مناطقی که مطلقاً امکان حضور زمینی و فیزیکی در آنجا وجود نداشته است نقشه‌های دقیق و بزرگ‌مقیاسِ دو‌هزارم، هزارم و پانصدم و حتی تا دقت ۱۰ سانتی‌متر تهیه کرد یعنی بلافاصله بعد از اینکه تصویربرداری ما به اتمام می‌رسد، شروع به تهیه نقشه به دقت‌های ذکر شده می‌کنیم.

وی گفت: این شرکت دانش‌بنیان از سال ۱۳۹۰ تأسیس شده است و در سال ۱۳۹۵ ثبت اختراع این تکنولوژی را در سازمان صنایع دفاع انجام دادیم.

جزئیات دست‌یابی دانش‌بنیان‌های ایرانی به تکنولوژی جدید ساخت

پهپاد فتوگرامتری بال‌ثابت عمودپرواز (VTOL) با قابلیت رفع کامل نیاز به نقاط کنترل زمینی همراه با دوربین فول‌فریم دارای مشخصات زیر است:

جزئیات دست‌یابی دانش‌بنیان‌های ایرانی به تکنولوژی جدید ساخت

انطباق کامل فنی بر دستورالعمل سازمان نقشه‌برداری

پهپاد V-Hawk Pro توسط مجموعه Sepehr (به عنوان نخستین مجموعه در کشور که موفق به اجرای پروژه مورد تأیید سازمان نقشه‌برداری شده است) کاملاً منطبق بر نیاز‌های تخصصی تولید نقشه صحیح و قابل دفاع طراحی شده است.

بال ثابت عمود پرواز پرواز آسان و طولانی بی‌نیاز به باند پرواز

پرنده V-Hawk Pro یک پرنده بال ثابت و در عین حال عمود پرواز (VTOL) است. از سویی پرواز پرنده روی رن‌ها به روش بال ثابت انجام می‌پذیرد و به این ترتیب امکان مداومت پروازی طولانی تا حدود ۹۰ دقیقه را فراهم می‌آورد و راندمان بیشتری را در اختیار نقشه‌برداران می‌گذارد و از سویی سیستم عمود‌پرواز پرنده امکان برخاستن پرنده از زمین و فرود آن را بدون نیاز به لانچر و باند پرواز و خلبانی پیچیده حتی روی سطوح کوچک فراهم آورده است.

حفظ دقت در عین راندمان بالا

تجهیزات به کار رفته در Hawk Pro- علاوه بر حذف کامل نقاط کنترل زمینی سبب کاهش چشمگیر نیاز به پوشش عرضی و در نتیجه افزایش راندمان می‌شود به گونه‌ای که برخلاف دیگر پرنده‌هایی که به پوشش‌های عرضی ۶۰ درصد به بالا نیاز دارند، با این پرنده می‌توان پوشش عرضی را به ۴۰ درصد کاهش داد و در نتیجه امکان بالا رفتن راندمان پروازی تا ۵۰ درصد وجود دارد. با مجموعاً ۴۰۰۰ هکتار در هر پرواز (در نوع عمود پرواز‌ها کم نظیر است) می‌توان نقشه طبق دستورالعمل سازمان نقشه‌برداری تولید کرد.

استفاده از دوربین حرفه‌ای فول فریم

دوربین DSLR حرفه‌ای فول فریم و به تبع آن لنز و گیمبال حرفه‌ای امکان تولید نقشه‌های دقیق را فراهم می‌کند. استفاده از چنین دوربینی، ویژگی‌های بارزی همچون تصاویر با وضوح بالاتر، هندسه دقیق‌تر و مسحات بزرگتر نسبت به دوربین‌های غیرحرفه‌ای مرسوم در سایر پرنده‌های کوچک یا بال ثابت را به همراه دارد.

واحد‌های کنترل

قابلیت کنترل کامل بر پرنده به صورت دستی و به صورت خودکار توسط اتوپایلوت شامل حفظ موقعیت پرنده در شرایط سخت پرواز، انعطاف‌پذیری بالا، کنترل هوشمند جهت‌یابی، برگشت به محل اولیه و عملکرد فرود هوشمند، با رابط کاربری آسان و پیشرفته

نقشه‌برداری هوایی بدون نقاط کنترل زمینی

کاهش چشمگیر زمان و هزینه پروژه در مقایسه با پهپاد‌های فاقد این قابلیت، توزیع یکنواخت دقت در کل سطح منطقه، تسهیل روال اجرایی پیچیده تهیه نقشه دقیق با پهپاد، عدم تأثیر وسعت منطقه در دقت محصول از ویژگی‌های بارز این پرنده است. این روش تنها روش تهیه نقشه دقیق از مناطقی است که مطلقاً امکان حضور زمینی فراهم نیست.

امنیت پرواز در مواجهه با شرایط بحرانی

در پرنده V-Hawk Pro برای پرواز می‌توان هم از روش عمود پرواز و هم از روش بال ثابت بهره گرفت. از طرفی این دو روش پرواز حتی از نظر سیستم تأمین انرژی هم مستقل هستند. در نتیجه با خیال راحت می‌توان از پروازی امن مطمئن بود چراکه چنانچه هرگونه مشکل فنی در پرواز بال ثابت پیش آید پرنده به سرعت به حالت عمود پرواز در آمده و تا دقایقی اجازه هدایت و فرود را به خلبان خواهد داد.

ناوبری بسیار قوی

پرنده V-Hawk Pro دارای امنیت پرواز بسیار بالاست چرا که دارای کامپیوتر پروازی گران قیمت مجهز به سه عدد سیستم IMU به صورت کاملاً مستقل است که در صورت بروز اختلال در سیستم ناوبری با تعویض اتوماتیک سنسور‌ها شرایط پرواز بسیار ایمنی برای پرنده ایجاد می‌شود. سایر پرنده‌های ارزان قیمت همگی تنها مجهز به یک عدد IMU هستند و در صورت اختلال در سیستم ناوبری آسیب پذیرترند.

امکان هدایت خودکار و دستی پرنده

امکان Take Off Landing و پرواز کاملاً خودکار توسط Autopilot در کنار امکان هدایت دستی در هر لحظه از پرواز در صورت نیاز توسط خلبان و یا توسط‌ایستگاه کنترل زمینی به صورت جداگانه، شرایط بسیار مناسبی را برای تسلط بر پرنده فراهم می‌آورد.

آموزش تخصصی پرواز و پردازش نرم‌افزاری

Agisoft Metasha، آموزش مراحل طراحی پرواز اصولی، پرواز با استفاده از خلبان خودکار و دستی، آموزش استفاده از کلیه قطعات جانبی، آموزش پردازش داده‌ها برای تولید نقشه در نرم‌افزار‌های کاملاً حرفه‌ای نظیر Inpho و همچنین نرم‌افزار‌های سطح پایین‌تر همچون PIX۴DMapper ارائه می‌شود.

با توجه به این که تهیه نقشه توسط پهپاد با روال‌های اتوماتیک و غیر اصولی مانع از تولید محصول صحیح و قابل دفاع خواهد شد به عنوان نخستین مجموعه دارای تأییدیه دقت از سازمان نقشه‌برداری در کشور در زمینه تهیه نقشه با استفاده از پهپاد کلیه آموزش‌های فوق منطبق بر اصول فنی و دستورالعمل سازمان نقشه‌برداری خواهد بود.