Gerdab.IR | گرداب

حمایت از شتاب‌دهنده‌ها در قانون جهش تولید دانش بنیان

حمایت از شتاب‌دهنده‌ها در قانون جهش تولید دانش بنیان
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۲

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی ریاست‌جمهوری گفت: ماده ۱۱ قانون جهش دانش بنیان دو ساحت تحقیق و توسعه و اعتبار مالیاتی دارد و می‌کوشیم این دو ابزار را در خدمت شتاب دهنده‌ها قرار دهیم.

به گزارش گرداب، به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، گردهمایی بزرگ شتاب‌دهنده‌های منتخب ایران که از روز گذشته به همت دفتر توسعه زیرساخت‌های زیست بوم نوآوری معاونت علمی و با هدف شبکه‌سازی و اشــتراک دانــش و تجربــه و اطلاع از آخرین حمایت‌ها و امکانــات نهادهــای دولتــی از شتابدهنده‌ها در حال برگزاری است، امروز با معرفی آخریـن تحـولات و حمایت‌هـای مصـوب در محل این معاونت ادامه یافت.

بررسی دستورالعمل شتابدهنده ها، بررسی سیاست‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در این حوزه، اعمال روال جدید ارزیابی، انتقال تجربیات موفق شتابدهنده‌ها، توسعه همکاری‎ها و شبکه سازی و آموزش و یادگیری از جمله اهداف برگزاری این رویداد بود.

سید محمد جواد صدری مهر، دستیار معاون علمی در توسعه زیرساخت ها، طی سخنانی در این نشست گفت: هدف از برگزاری این گردهمایی، فعال کردن شبکه‌ای قوی میان اهالی فناوری است تا طی آن عملا بقیه اکوسیستم هم فعال شده و نهایتا جامعه از برآیند آن منتفع شود.

وی تصریح کرد: وقتی از اعطای گواهی صلاحیت سخن به میان می‌آید، این پرسش به ذهن متبادر می‌شود که چه مرجعی این صلاحیت را تعیین خواهد کرد؟ واقعیت این است که شتاب دهی یک فعالیت خصوصی است و به همین دلیل ما هم در پی دادن این مجوز نیستیم.

در حقیقت، منظور ما از اعطای گواهی صلاحیت، اعتباربخشی است، بدین معنا که این شتاب دهنده‌ها از استاندارد‌های لازم برخوردار هستند و این اعتماد سازی و اعتبار بخشی را با گواهی‌سازی انجام می‌دهیم.

ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش بنیان برای حمایت از شتاب‌دهنده‌ها

الیاسی، معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری دیگر سخنران این جلسه بود که بحث خود را بر ظرفیت‌های قانون جهش تولید دانش بنیان در توسعه فعالیت‌های شتاب دهنده‌ها متمرکز کرد و گفت: در قانون جهش تولید دانش بنیان در پی افزایش ابزار‌ها هستیم که دو ساحت تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری را شامل می‌شود و مخاطب ما آن دسته از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآوران هستند که دغدغه‌های نوآورانه دارند، اما از منابع مالی کافی برای عملیاتی کردن ایده‌های نوآورانه خود برخوردار نیستند.

بر این اساس، اعتبار‌های مالیاتی‌ای که در قانون جهش تولید دانش بنیان آمده ابزار تعامل ما است تا نهایتا به یک بنگاه فعال برسیم.

به گفته وی، تمرکز تحلیل در این ابزار‌های مالیاتی از شرکت به سمت فعالیت شیفت پیدا کرده است و منظور از فعالیت، تحقیق و توسعه صنعتی است نه دانشگاهی هر چند که در ماده ۱۳ قانون جهش طرح‌های تحقیق و توسعه دانشگاهی هم حمایت می‌شود.

الیاسی ادامه داد: ماده ۱۱ قانون جهش دانش بنیان دو ساحت تحقیق و توسعه و اعتبار مالیاتی دارد و می‌کوشیم این دو ابزار را در خدمت شتاب دهنده‌ها قرار دهیم چرا که از یک طرف با جوانان خوش فکر و نوپا و از طرف دیگر با اقتصادی مواجه هستیم که نیازمند پویا شدن است و با این اقدام عملا میانجی گران جدیدی را به اکوسیستم تزریق و در ضمن آن فعالیت افراد در اکوسیستم را اقتصادی می‌کنیم.

وی در ادامه به این نکته پرداخت که کدام شتاب دهنده‌ها مخاطب قانون جهش هستند و تصریح کرد: ما از هر شتاب دهنده‌ای که با یک سرمایه گذار رابطه سیستماتیک برقرار کند و در واقع نقش بازوی نوآورانه را برای این سرمایه گذار ایفا کند، حمایت خواهیم کرد و ابزار‌های آموزش، توانمند سازی، پیگیری و تایید پروژه‌ها از جمله این حمایت‌ها است، دوم اعتبار مالیاتی به شرکت‌های نوپای دانش بنیانی تعلق می‌گیرد که می‌خواهند یک سرمایه گذاری بزرگ را رقم بزنند.

الیاسی در پایان ابراز امیدواری کرد که به کمک اعتبار مالیاتی بتوان اکوسیستم جدیدی را ایجاد کرد.

در ادامه، سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به تشریح بسته حمایتی صندوق نوآوری و فناوری از شتاب دهنده‌های دانش بنیان پرداخت و گفت: تامین مالیات استارتاپ‌ها در مراحل اولیه رشد به صورت غیر مستقیم و از طریق شتاب دهنده‌های دانش بنیان در نظر گرفته شده است و سه ساحت اعم از تسهیلات، توانمندسازی بلاعوض و سرمایه گذاری را شامل میشود.

وی در توضیح این تسهیلات اظهار داشت: از جمله این تسهیلات می‌توان به ودیعه رهن (تامین ۱۰۰٪ ودیعه رهن فضای استقرار از طرق تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۳۰ میلیارد ریال)، توسعه خدمات شتاب دهی (تسهیلات قرض‌الحسنه متناسب با برنامه جذب هسته‌ها و ارائه خدمات شتاب دهی تا سقف ۳۰ میلیارد ریال)، تجهیزات پیشرفته (برای تامین تجهیزات فنی در قالب تسهیلات قبل از تولید صنعتی) و نهایتا اشتغال (تبصره ۱۸ و ایجاد اشتغال جدید تا سقف ۳۰ میلیارد ریال) اشاره کرد.

ملکی‌فر همچنین تصریح کرد: در حوزه توانمندسازی تامین فضای برگزاری رویدادها، برگزاری رویداد‌های پیش شتاب دهی و ارائه به سرمایه گذار، کمک هزینه تحقیق و توسعه تا سقف ۵طرح و هر طرح تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال در دستور کار داریم.

به گفته وی، مشارکت و سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و هسته‌های فناور شتاب دهنده‌ها حداکثر تا دو برابر آورده شتاب دهنده و سایر اجزای سرمایه گذاری است.

ملکی‌فر همچنین در خصوص عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شتاب دهنده‌ها تصریح کرد: ۶۱.۳ میلیارد تومان در حوزه توانمندسازی، ۶۰ میلیارد تومان در حوزه هم سرمایه‌گذاری و ۷۴ میلیارد تومان در حوزه تسهیلات پرداختی به ۱۱۴ شتاب دهنده دانش بنیان ارائه شده است.