Gerdab.IR | گرداب

پیش‌بینی رشد ۳ برابری صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی

پیش‌بینی رشد ۳ برابری صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی
تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۴۰۲

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پیش‌بینی می‌شود صادرات محصولات دانش‌بنیان در سال جاری سه برابر شود.

به گزارش گرداب، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی امروز در نمایشگاه سلامت‌بنیان در مصلای امام خمینی (ره) اظهار کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون کشور در برخی بخش‌ها سرمایه‌گذاری‌های ویژه‌ای کرده است که نظام سلامت یکی از آن‌هاست.

نتیجه این سرمایه‌گذاری این است که امروزه از نظر سطح رفاه سلامت و در دسترس بودن درمان نسبت به اکثر کشور‌های دنیا رتبه ممتاز داریم.

وی افزود: در بسیاری از کشور‌ها هزینه درمان و دارو بسیار بالاست، اما در کشور ما این هزینه‌ها به طور ویژه‌ای مناسب است.

نتیجه این سرمایه‌گذاری و حمایت از حوزه سلامت، باعث شده تا توان بسیار بزرگی برای درآمد و صادرات محصولات سلامت محور داشته باشیم.

وزیر بهداشت: کشور‌های خارجی دارو‌های ایرانی را با کیفیت می‌دانند

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: توسعه بازار‌های صادراتی یکی از محور‌های ما بوده است؛ در سال جاری طبق پیش‌بینی‌ها، صادرات محصولات دانش‌بنیان نسبت به سال گذشته سه برابر خواهد شد که بخش مهمی از آن مربوط به دارو و تجهیزات پزشکی است.

دهقانی با ارائه مثالی گفت: در کشور کنیا تنها دو دارو توسط وزارت بهداشت این کشور ثبت شده بود که این آمار در چندماه گذشته به ۱۳ دارو رسیده است.

دهقانی گفت: در حوزه سلامت با توجه به اتفاقات و تهدیداتی که بعد از همه‌گیری کرونا ایجاد شد و همچنین با توجه به تغییرات استراتژی کشور‌ها در حوزه سلامت، توجه کشور‌ها به توسعه دائمی حوزه سلامت جلب شد و این موضوع فرصت ویژه‌ای ایجاد کرد تا همه کشور‌ها به دنبال این باشند که محصولات راهبردی پزشکی را درون خود داشته باشند که در بحران‌هایی مانند کرونا اسیر مسائل و مشکلات نشوند.

اگر بتوانیم در کشور‌هایی که با آن‌ها ارتباط خوبی داریم برای تولید محصول مشترک با آن کشور‌ها شرکت‌های مشترک داشته باشیم، اقتصادمان مقاوم می‌شود و در تحریم‌های احتمالی بعدی نیز کشور‌های هم پیمان خواهیم داشت.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگر دارو و تجهیزات ایرانی اثربخشی مناسب داشته و در حد استاندارد‌های جهانی باشد و قیمت مناسبی داشته باشد مردم قطعا پشتیبانی‌کننده تولید داخل خواهند بود بنابراین شبکه تولیدات دانش‌بنیان وظیفه دارد تلاش جهادی داشته باشد تا دارو‌های ایرانی در دسترس‌تر و با قیمت مناسب‌تر ارائه شود.