Gerdab.IR | گرداب

از خاموشی اینترنت در غزه ۷ روز میگذرد

از خاموشی اینترنت در غزه ۷ روز میگذرد
تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۴۰۲

قطعی اینترنت در غزه به طولانی‌ترین مدت از زمان آغاز درگیری‌های حماس و رژیم صهیونیستی رسیده است، به طوریکه مدت آن از ۷ روز بیشتر شده است.

به گزارش گرداب، شرکت‌های رصد اینترنت مدعی شده‌اند، مدت محدودیت و در برخی موارد قطعی دسترسی به این سرویس در غزه در پنجشنبه به ۷ روز رسید که این طولانی‌ترین مدت قطعی سرویس از زمان آغاز درگیری‌های حماس و رژیم صهیونیستی است. داگ مادوری مدیر بخش تحلیل اینترنت در شرکت «کنتیک» (Kentik) در این باره می‌گوید:این بلندترین قطعی اینترنت است که مدت آن حتی از کل مدت قطعی‌های پیشین بیشتر است.

این در حالی است که به نوشته شبکه خبری العالم قطعی اینترنت روز جمعه (دیروز) نیز ادامه داشت.

در ۱۲ ژانویه شرکت مخابراتی فلسطینی «پال تل» (Paltel) اعلام کرد: به دلیل درگیری‌های ادامه دار، تمام سرویس‌های مخابراتی در نوار غزه مختل شده‌اند. غزه دوباره در خاموشی فرورفته است.

پال تل همچنین اعلام کرد این قطعی در نتیجه خسارت به زیرساخت شبکه در شهری واقع در جنوب نوار غزه به نام خان یونس اتفاق افتاده است.

در ساعات ابتدایی روز پنج شنبه وب سایت رصد دسترسی به اینترنت نت بلاکس در ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد داده‌های آن حاکی از قطعی ۱۴۴ ساعته (۶ روزه) اینترنت در این منطقه می‌دهند که همچنان ادامه دارد. این اطلاعات با داده‌هایی که شرکت «کنتیک» جمع آوری کرده و همچنین بیانیه رسمی پال تل همخوانی دارد.

به نوشته نت بلاکس این نهمین و طولانی‌ترین قطعی مخابراتی در نوار غزه از زمان آغاز درگیری‌ها بارژیم صهیونیستی است.

دیوید بلسون رئیس بخش چشم انداز داده در «کلود فلر» که دسترسی به اینترنت در سراسر جهان را رصد می‌کند نیز اعلام کرد قطعی سرویس اینترنت در غزه همچنان ادامه دارد.

سازمان «Access Now» که در زمینه حقوق دیجیتالی فعالیت می‌کند در بیانیه‌ای نوشته است: ثبت و اشتراک گذاری اسناد درباره آنچه اتفاق می‌افتد، اگر غیر ممکن نباشد، بسیار چالش برانگیز است.