Gerdab.IR | گرداب

افشای اسناد جدید از بازار اطلاعات در آمریکا/ NSA اطلاعات کاربران را خریداری می‌کند

افشای اسناد جدید از بازار اطلاعات در آمریکا/ NSA اطلاعات کاربران را خریداری می‌کند
تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۱۴۰۲

نامه‌ای از NSA نشان می‌دهد که آن‌ها علاوه‌ بر داده‌های آمریکایی‌های مستقر در ایالات‌متحده، متادیتای اینترنتی کاربران را نیز خریداری می‌کنند.

به گزارش گرداب، «ران ویدن» سناتور آمریکایی با انتشار نامه‌ای از آژانس امنیت ملی (NSA) ایالات‌متحده، فاش کرد که این سازمان به خرید داده‌های حساس آمریکایی‌ها مانند وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که استفاده می‌کنند و جاسوسی از آن‌ها اعتراف کرده است.

وایدن سال گذشته نیز تلاش کرده بود که FBI را به اعتراف درزمینه خرید اطلاعات حساس آمریکایی‌ها مجبور کند. اکنون او از تمام سازمان‌های اطلاعاتی می‌خواهد که «خرید داده‌های شخصی مربوط به آمریکایی‌ها را که به‌طور غیرقانونی توسط کارگزاران داده به‌دست آمده است، متوقف کنند.»

طبق این گزارش، NSA داده‌های خود را از یک کارگزاری داده با نام X-Mode خریداری کرده است. FTC با انجام تجزیه‌و‌تحلیل خود اعلام کرده که X-Mode با «فروش غیرمنصفانه داده‌های حساس، عدم موفقیت در احترام‌گذاشتن به انتخاب‌های حریم خصوصی مشتریان، جمع‌آوری و استفاده ناعادلانه از داده‌های مکانی مصرف‌کننده، دسته‌بندی مصرف‌کنندگان براساس ویژگی‌های حساس برای اهداف بازاریابی و ارائه ابزار برای انجام اعمال یا اقدامات فریبنده» قوانین FTC را نقض کرده است.

جاسوسی از آمریکایی‌ها توسط آژانس امنیت ملی (NSA)

او در بیانیه‌ای به «آویل هاینس»، مدیر اطلاعات ملی ایالات‌متحده، گفت:

«دولت ایالات‌متحده نباید به صنعت مشکوکی که باعث نقض آشکار حریم خصوصی آمریکایی‌ها می‌شود، بودجه و مشروعیت دهد. برای این منظور، از شما درخواست می‌کنم که سیاستی را اتخاذ کنید که در آینده، آژانس‌های اطلاعاتی فقط بتوانند اطلاعاتی را خریداری کنند که استاندارد‌های فروش داده‌های قانونی تعیین‌شده توسط FTC را برآورده می‌کند.»

درهمین‌حال، مقامات NSA به وایدن اعلام کرده‌اند که این آژانس اطلاعاتی نه‌تن‌ها داده‌های آمریکایی‌های مستقر در ایالات‌متحده را خریداری می‌کند، بلکه متادیتای اینترنتی آن‌ها را نیز خریداری می‌کند.

برای رفع این مشکل، وایدن از جوامع اطلاعاتی می‌خواهد داده‌هایی را که گفته می‌شود به‌طور غیرقانونی از آمریکایی‌ها جمع‌آوری کرده‌اند، «به‌سرعت» پاک‌سازی کنند. به گفته او، این روند به آژانس‌هایی مانند NSA و FBI اجازه داده است تا از «کارت اعتباری خود برای دورزدن متمم چهارم قانون اساسی ایالات‌متحده آمریکا» استفاده کنند.

«رونالد مولتری»، معاون وزیر دفاع در امور اطلاعات و امنیت، در پاسخ به نامه وایدن گفت که وزارت دفاع (DoD) هنگام خرید داده‌های موقعیت مکانی آمریکایی‌ها، «از استاندارد‌های بالای حفاظت از حریم خصوصی و آزادی‌های مدنی پیروی می‌کند.» او همچنین گفت که از هیچ الزامی که وزارت دفاع را مجبور به دریافت حکم دادگاه کند، اطلاع نداشته است.

«ژنرال پل ناکاسونی»، رئیس NSA نیز در پاسخ به وایدن گفت «آژانس امنیت ملی اقداماتی را برای به حداقل رساندن جمع‌آوری اطلاعات افراد انجام می‌دهد» و «به جمع‌آوری مفیدترین داده‌های مربوط به الزامات مأموریت‌های خود ادامه خواهد داد.»

منبع: دیجیاتو