Gerdab.IR | گرداب

دیپ فیک بایدن رای دهندگان را فریب داد

دیپ فیک بایدن رای دهندگان را فریب داد
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۴۰۲

دیپ فیک صدای رییس جمهور آمریکا دردسرساز شده است. تماس‌های رباتیک با این صوت از حدود ۲۵ هزار رای دهنده یک ایالت خواسته تا در انتخابات مقدماتی شرکت نکنند.

به گزارش گرداب، ۲ شرکت در تگزاس به انبوهی از تماس‌های رباتیک مرتبط شده اند که از هوش مصنوعی برای تقلید صدای جوبایدن رییس جمهور آمریکا استفاده کرده بود. این صوت دیپ فیک از رای دهندگان نیوهمپشایر می‌خواست در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری این ایالت شرکت نکنند. به گفته جان فورملا دادستان کل ایالت نیوهمپشایر در ژانویه ۲۰۲۴ میلادی حدود ۲۵ هزار تماس رباتیک با ساکنان این ایالت گرفته شده است.

فورملا اعلام کرد تحقیقات منبع تماس‌های رباتیک را به ۲ شرکت تگزاسی به نام‌های «لایف کورپوریشن» و «لینگوتلکام» مرتبط کرده است. تاکنون هیچ اتهامی علیه شرکت‌ها یا مالک لایف کورپوریشن ثبت نشده است.

تحقیق در این زمینه همچنان ادامه دارد و تخمین زده می‌شود موسسات دیگر نیز در این زمینه درگیر باشند. مقامات نیرو‌های مجری قانون فدرال هم اعلام کرده اند درباره این پرونده تحقیق می‌کنند.

فورملا در یک کنفرانس خبری گفت: ما نامه توقف و انصراف به شرکت لایف کورپوریشن فرستادیم و به آن دستور دادیم سریعا نقض قانون انتخابات ایالت را متوقف کند. همچنین یک پرونده تحقیقات جنایی باز کردیم و اقدامات بعدی در این زمینه را اتخاذ می‌کنیم. در این زمینه اخطار حفظ اسناد و احضاریه‌هایی را به لایف کورپوریشن، لینگو تلکام و دیگر افراد یا موسسات نیز می‌فرستیم.

کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا نیز یک نامه توقف و انصراف به شرکت لینگوتلکام فرستاده است.

این صوت دیپ فیک باکمک ابزار هوش مصنوعی شرکت «ElevenLabs» ساخته شده است. این شرکت می‌گوید به جلوگیری از سوء استفاده از ابزار‌های هوش مصنوعی صوتی متعهد است و هر گونه حادثه سوء استفاده را بسیار جدی می‌گیرد.

در این میان کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا قصد دارد تماس‌های رباتیک با صوت‌های تولید شده با هوش مصنوعی را ممنوع کند.