Gerdab.IR | گرداب

هوش مصنوعی گوگل سوالات انتخاباتی را پاسخ نمیدهد!

هوش مصنوعی گوگل سوالات انتخاباتی را پاسخ نمیدهد!
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۲

گوگل اجازه نمی‌دهد چت بات جمینی سوالات درباره فرایند‌های انتخاباتی که امسال در سراسر جهان برگزار می‌شود را پاسخ دهد.

به گزارش گرداب، طبق بیانیه گوگل به نظر می‌رسد شرکت قصد دارد از هرگونه اقدام اشتباه در استفاده از این فناوری جلوگیری کند.

به روزرسانی مذکور در زمانی اعلام می‌شود که پیشرفت در توسعه هوش مصنوعی از جمله تولید تصویر و ویدیو، نگرانی‌ها درباره اخبار جعلی و اطلاعات اشتباه میان مردم را گسترش داده و دولت‌ها را وادار به قانونمندسازی این فناوری کرده است.

هنگامیکه از جمینی درباره انتخابات‌های پیش رو مانند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رقابت بین جوبایدن و دونالد ترامپ سوال شد، این چت بات پاسخ داد: من هنوز در حال یادگیری پاسخ به این سوال هستم. در این میان از جستجوی گوگل استفاده کنید.

گوگل قبلا و در دسامبر ۲۰۲۳ میلادی محدودیت‌هایی درباره فرایند‌های انتخابات اعلام کرده و گفته بود این اقدامات قبل از برگزاری رویداد‌های مذکور اجرا می‌شوند.

سخنگوی شرکت نیز در این باره اعلام کرد: برای آماده سازی فرایند‌های انتخاباتی متعددی که در ۲۰۲۴ میلادی در سراسر جهان روی می‌دهد و به دلیل احتیاط ما انواع جستجوی مرتبط با انتخابات را که جمینی باید پاسخ دهد محدود می‌کنیم.

در کشور‌های دیگر به غیر از آمریکا از جمله آفریقای جنوبی و هندوستان نیز فرایند‌های انتخاباتی بزرگی برگزار می‌شود. هندوستان از شرکت‌های فناوری خواسته قبل از عرضه هرگونه ابزار هوش مصنوعی غیر معتبر یا آزمایشی از دولت تاییدیه دریافت کنند و باید آن‌ها را به دلیل احتمال ارائه پاسخ اشتباه برچسب بزنند.

ماه گذشته پس از رصد اشتباهاتی در برخی تصاویر تاریخی که جمینی تولید کرده بود، محصولات هوش مصنوعی گوگل تحت بررسی دقیق قرار گرفته است.

ساندار پیچای مدیر ارشد اجرایی گوگل اعلام کرده این شرکت مشغول برطرف کردن مشکلات مذکور است و از سوی دیگر اعلام کرده پاسخ‌های چت بات تبعیض آمیز و کاملا غیرقابل قبول هستند.