Gerdab.IR | گرداب

حکم فیلتر تلگرام در اسپانیا متوقف شد

حکم فیلتر تلگرام در اسپانیا متوقف شد
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردين ۱۴۰۳

دادگاه عالی اسپانیا حکم مسدود شدن خدمات تلگرام در این کشور را به دلیل انتظار برای گزارش پلیس درباره تاثیر این ممنوعیت بر کاربران، معلق کرد.

به گزارش گرداب قاضی سانتیاگو پدراز، روز جمعه موافقت کرد حین تحقیق ادعا‌های شرکت‌های رسانه‌ای متعدد مبنی بر اینکه تلگرام به کاربران اجازه می‌دهد محتوای آن‌ها را بدون اجازه آپلود کنند، خدمات اپلیکیشن پیام رسان تلگرام در اسپانیا معلق شود.

اما پدراز روز دوشنبه تصمیم گرفت اجرای این حکم را متوقف کرده و به جای آن دستور گزارشی از سوی پلیس ملی درباره مشخصات تلگرام و همچنین تاثیری را که ممکن است ممنوعیت موقتی بر کاربران تلگرام داشته باشد صادر کرد.

شرکت‌های رسانه‌ای شامل اَترس مدیا، EGEDA، مدیا سِت و تلفونیکا، از تلگرام بر سر آنچه ادامه نقض کپی رایت در این اپلیکیشن توصیف می‌کنند شکایت کردند. اما تلگرام حاضر نشده است درباره این ادعا‌ها اظهار نظر کند.

قاضی پدراز در طول تحقیقات خود، اطلاعاتی را درباره هویت کاربران مظنون به اشتراک گذاری غیرقانونی محتوای تحت کپی رایت از ویرجین آیلند که قلمرو خارجی انگلیس در کارائیب است درخواست کرد. این منطقه‌ای است که تلگرام توسط پاول دوروف، میلیاردر روسی، در آن به عنوان یک شرکت ثبت نام شده است. دادگاه اعلام کرد مقامات این منطقه به این درخواست، عمل نکردند.

انجمن مصرف کنندگان اسپانیایی FACUA اعلام کرد از این حقیقت که واکنش این گروه به حکم قاضی، باعث شد قاضی به تاثیر بزرگی که این ممنوعیت خواهد داشت فکر کند، استقبال و ابراز امیدواری کرد که گزارش پلیس باعث شود قاضی این حکم را لغو کند.

طبق اعلام دیده بان رقابت CNMC، تلگرام چهارمین سرویس پیام رسان پر استفاده در اسپانیا است. تقریبا ۱۹ درصد از اسپانیایی‌هایی که توسط CNMC مورد بررسی قرار گرفتند، از آن استفاده می‌کنند.

بر اساس گزارش رویترز، تلگرام اعلام کرده که در سال ۲۰۲۳، بیش از ۷۰۰ میلیون کاربر ماهانه فعال در سراسر جهان داشته است.