Gerdab.IR | گرداب

مذاکرات گوگل برای همکاری عمیق‌تر با رژیم صهیونیستی در جنگ غزه

مذاکرات گوگل برای همکاری عمیق‌تر با رژیم صهیونیستی در جنگ غزه
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۴۰۳

اسناد مشاهده شده توسط پایگاه خبری «تایم» نشان می‌دهد گوگل، خدمات رایانش ابری برای وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، فراهم کرده و این غول فناوری، درباره عمیق کردن همکاری خود در دوران جنگ این رژیم در غزه، مذاکره کرده است.

به گزارش گرداب، این سند نشان می‌دهد وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، یک ورودی امن به زیرساخت رایانشی گوگل دارد که به این وزارتخانه اجازه می‌دهد داده‌ها را ذخیره و پردازش کرده و به خدمات هوش مصنوعی، دسترسی پیدا کند.

طبق پیش نویس قرارداد به تاریخ ۲۷ مارس سال ۲۰۲۴، وزارت دفاع رژیم صهیونیستی خواستار کمک مشاوره‌ای از سوی گوگل، برای توسعه دسترسی خود به خدمات «گوگل کلود» بوده و به دنبال آن بوده است تا امکان دسترسی واحد‌های متعدد به فناوری‌های اتوماسیون را فراهم کند. این قرارداد نشان می‌دهد گوگل، صورتحساب بیش از یک میلیون دلاری برای وزارت دفاع رژیم صهیونیستی بابت خدمات مشاوره، داده است.

نسخه این قرارداد که توسط «تایم»، مشاهده شده، توسط گوگل یا وزارت دفاع رژیم صهیونیستی امضا نشده است، اما در اظهارنظر یک کارمند گوگل در ۲۷ مارس درباره این سند، گفته شده است این امضا‌ها به صورت آفلاین انجام می‌شود، زیرا یک قرارداد اسرائیل/نیمبوس است.

گوگل، به وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، یک تخفیف ۱۵ درصدی برای قیمت اصلی هزینه‌های مشاوره داده، زیرا در نتیجه، «چارچوب قرارداد نیمبوس» بوده است.

«پروژه نیمبوس»، یک توافق رایانش ابری و هوش مصنوعی ۱.۲ میلیارد دلاری جنجالی میان دولت رژیم صهیونیستی و دو شرکت گوگل و آمازون است. گزارش‌های مطبوعات رژیم صهیونیستی، پیش از این عنوان کرده بودند که گوگل و آمازون، به صورت قراردادی حق ندارند از استفاده تسلیحات خاص اسرائیل از فناوری‌شان تحت پروژه نیمبوس، جلوگیری کنند. اما برای نخستین بار است که وجود یک قرارداد که نشان می‌دهد وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، مشتری «گوگل کلود» بوده، علنی شده است.

بر اساس گزارش تایم، گوگل اخیرا، کار خود برای دولت رژیم صهیونیستی را تا حدود زیادی برای اهداف غیرنظامی، توصیف کرده است. یک سخنگوی گوگل برای گزارشی که هشتم آوریل منتشر شد، به «تایم» گفت: ما کاملا روشن کرده ایم که قرارداد نیمبوس، برای کار‌هایی است که توسط وزارتخانه‌های دولت اسرائیل مانند دارایی، بهداشت، حمل و نقل و آموزش، در پلتفرم تجاری ما انجام می‌شود. کار ما، مربوط به اطلاعات بسیار حساس یا طبقه بندی شده نظامی مرتبط با تسلیحات یا خدمات اطلاعاتی نیست.

سخنگوی گوگل در برابر پرسش مربوط به قرارداد با وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، به «تایم»، اظهارنظر نکرد.

به گزارش ایسنا، در حالی که گوگل مدعی شده است ماهیت همکاریش با رژیم صهیونیستی، غیرنظامی است، مقالات منتشر شده بر اساس منابع اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، نشان می‌دهد چگونه این رژیم، با استفاده از هوش مصنوعی، قتل عام می‌کند.