Gerdab.IR | گرداب

حذف واتس‌اپ و تردز از فروشگاه اپل در چین

حذف واتس‌اپ و تردز از فروشگاه اپل در چین
تاریخ انتشار : ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳

اپل اعلام کرد: در پی دستور دولت چین، اپلیکیشن‌های واتس‌اپ و تردز شرکت متا را از فروشگاه اپ استور خود در چین، برداشته است.

به گزارش گرداب، سایر اپلیکیشن‌های شرکت متا شامل فیس بوک، اینستاگرام و مسنجر، همچنان در فروشگاه اپ استور چین، قابل دسترس هستند. بسیاری دیگر از اپلیکیشن‌های ساخت شرکت‌های غربی شامل یوتیوب و ایکس هم برای دانلود، موجود هستند.

هنوز معلوم نیست واتس‌اپ یا تردز چگونه باعث نگرانی امنیتی مقامات چینی شده اند. اپل در بیانیه‌ای به رویترز اعلام کرد: اداره فضای سایبری چین، دستور حذف این اپلیکیشن‌ها از ویترین فروشگاه چین را بر اساس نگرانی‌های امنیت ملی، صادر کرد. در این بیانیه آمده است: ما موظف هستیم از قوانین کشور‌هایی که در آن فعالیت می‌کنیم، حتی زمانی که مخالف هستیم، پیروی کنیم.

سازنده آیفون اعلام کرد واتس‌اپ وتردز برای دانلود در فروشگاه‌های دیگرش در دسترس هستند. مصرف‌کنندگان چینی در صورت داشتن حساب آی کلود، می‌توانند این اپلیکیشن‌ها را از اپ استور‌های اپل در کشور‌های دیگر دانلود کنند.

بنا بر اظهارات برخی از کارشناسان صنعت فناوری چین، دستور دولت در خصوص واتس‌اپ وتردز، ممکن است مربوط به قانون جدیدی در اوت سال گذشته باشد که بر اساس آن همه اپلیکیشن‌های موجود در چین باید نزد دولت ثبت نام کنند، در غیر این صورت ممکن است حذف شوند.

آخرین مهلت ثبت نام شرکت‌ها، تا پایان مارس بود و مقررات از اول آوریل، اجرایی شد.

اپل پیش از این هم اپلیکیشن‌ها را از فروشگاه اپلیکیشن چین خود حذف کرده بود. این شرکت، در سال ۲۰۱۷، اپلیکیشن خبری نیویورک تایمز را حذف و اعلام کرد این اپلیکیشن، مقررات چین را نقض کرده است. این اپلیکیشن همچنان در اپ استور چین، موجود نیست.

بر اساس گزارش رویترز، همچنین اپل سال گذشته، تعدادی از اپلیکیشن‌های مشابه چت جی پی تی را در شرایطی که چین همچنان سرگرم کار روی مقررات داخلی درباره خدمات هوش مصنوعی مولد بود، از فروشگاه برنامه خود حذف کرد.