Gerdab.IR | گرداب

بایدن مجوز جاسوسی بی‌ حد و مرز از شهروندان و خارجی‌ها را امضا کرد

بایدن مجوز جاسوسی بی‌ حد و مرز از شهروندان و خارجی‌ها را امضا کرد
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳

جوبایدن رییس جمهور آمریکا طی روز‌های قبل لایحه‌ای را امضا کرد که بر اساس قانون نظارت بر اطلاعات خارجی (FISA) دوباره به یک برنامه جاسوسی جنجالی مجوز اجرا می‌دهد.

به گزارش گرداب به نقل از انگجت، بخش ۷۰۲ قانون FISA که اکنون برای ۲ سال دیگر نیز اجرا می‌شود، جمع آوری اطلاعات اهداف خارجی بدون نیاز به مجوز را مجاز می‌کند.

هرچند محور تمرکز این بخش از قانون ارتباطات افراد مورد هدف در خارج از آمریکاست، اما شامل هرگونه تبادلی با افراد داخل کشور نیز می‌شود، به عبارت دیگر سوابق شهروندان آمریکایی نیز ممکن است طی این فرایند جمع آوری شود.

قرار بود این بخش از قانون روز جمعه منقضی شود، اما اکنون با تصویب سنا و امضای بایدن تا آوریل ۲۰۲۵ میلادی تمدید شده است. البته مدت زمان تمدید اجرای بخش ۷۰۲ قانون کوتاه‌تر شده و به جای ۵ سال به ۲ سال کاهش یافته است.

نخستین بار بخش ۷۰۲ این قانون درسال ۲۰۰۸ میلادی تصویب شد و از آن زمان تاکنون ۲ بار تمدید شده است. به این ترتیب آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا اجازه می‌یابند بدون مجوز از داده‌های در اختیار تهیه کنندگان سرویس اینترنت و موبایل استفاده کنند تا ارتباطات اهداف خارجی را تحت نظر داشته باشند.