Gerdab.IR | گرداب

اینترنتی‌ترین قاره

تاریخ انتشار : ۲۸ دی ۱۳۸۹

بی‌شک یکی از مهمترین جنبه‌های وب، محتویات چندرسانه‌ای است. به طوری که در هر روز از حدود 2 میلیارد فیلم از طریق سکوی "یوتیوب" گوگل بازدید و حدود 35 ساعت فیلم در هر ساعت بر روی این سکوی اشتراک گذاری فیلم، بارگذاری می‌شود.

یک سایت تحقیقاتی در نخستین روزهای سال 2011 گزارشی جامع از عملکرد اینترنت، تعداد ایمیلهای ارسال شده، دامنه‌ها و سایتهای اینترنتی و تعداد کاربران متصل به شبکه در سال 2010 را منتشر کرد که به صورت جداولی منتشر می‌شود.

به گزارش گرداب، آغاز سال نو بهانه خوبی برای انتشار آمار و ارقام سال قبل است. در این میان تحلیل روند مهم‌ترین فاکتور‌ها و ارزشهای دنیای اینترنت در سال 2010 اقدام بسیار مثبتی در شناخت رشد بخشهای متعدد این حوزه است.

به همین منظور، موسسه "پینگدام" تحقیقاتی را انجام داده است که گزارشی از وضعیت و ارقام تکامل وب و اینترنت در سال گذشته را ارائه می‌کند.

ایمیل‌ها
در شرایطی که به اعتقاد بسیاری از کاربران شبکه، ایمیل امروزه و با گسترش سرویس‌های پیامهای فوری، میکروبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار ارتباطی از رده خارج به شمار می‌رود در سال 2010 پیامهایی که از طریق پست الکترونیک جابجا شدند به رقم 107 تیلیارد ایمیل ارسال شده رسید.
 
این بدان معنی است که در هر روز 294 میلیارد ایمیل ارسال شده است که از این تعداد 89 درصد هرزنامه بوده‌اند و بنابراین 262 میلیارد هرزنامه در هر روز به صندوق پست الکترونیکی کاربران ارسال می‌شود. در سال گذشته در تمام دنیا حدود 3 میلیارد پست الکترونیک وجود داشت.دامنه‌ها و وب سایتها

تا 31 دسامبر سال گذشته 255 میلیون وب سایت در سراسر دنیا فعال بودند که از این تعداد 4/21 میلیون وب سایت در سال 2010 ساخته شدند.
 
از این تعداد، بیشتر این سایتها برابر با 88.8 میلیون وب سایت با دامنه نوع com. ثبت شده بودند و 79.2 میلیون وب سایت با دامنه‌های محلی فعال بودند. در رتبه سوم دامنه‌ها دامنه net. با ثبت 13.2 میلیون وب سایت و در رتبه چهارم دامنه‌های org. با ثبت 8.6 میلیون سایت قرار گرفتند. نسبت به سال 2009، سال گذشته با رقم رشد 7 درصدی دامنه‌های اینترنتی ثبت شده به پایان رسید.
 

کاربران اینترنت
تعداد کل کاربرانی که در طول سال 2010 حتی حداقل یکبار وارد اینترنت شده‌اند به رقم حدود 1.97 میلیارد رسید (بر پایه اطلاعات ثبت شده در ماه ژوئن) که این رقم با رشد سالانه 14 درصد مواجه بوده است. قاره‌ای که بیشترین کاربران شبکه را به خود اختصاص داده است (با 825 میلیون کاربر) آسیا بوده است. پس از آسیا اروپا با 475 میلیون کاربر و آمریکای شمالی با 266 میلیون کاربر در رتبه‌های بعدی ایستاده‌اند. در ته صف این رتبه بندی خاورمیانه با 63.2 میلیون کاربر و اقیانوسیه با ارائه اتصال به 21 میلیون نفر قرار گرفته‌اند.مرورگرها
از میان مرورگرهایی که بیشترین استفاده را برای دسترسی به وب داشته‌اند، اینترنت اکسپلورر با در اختیار داشتن 9/46 درصد از مجموع مرورها رتبه اول را به دست آورده است. به طوریکه بیش از یک دوم کاربران متصل به شبکه از این مرورگر مایکروسافت استفاده می‌کنند.
 
پس از اینترنت اکسپلورر فایرفاکس محصول شرکت موزیلا ایستاده است که 30.8 درصد از کل مرورها را انجام می‌دهد.
 
در رتبه سوم مرورگر گوگل کروم با 14.9 درصد و مرورگر سافاری محصول اپل با 4.8 درصد و اپرا با 2.1 درصد در رتبه‌های چهارم و پنج قرار گرفته‌اند.
 
محتویات چندرسانه‌ای
بی‌شک یکی از مهمترین جنبه‌های وب، محتویات چندرسانه‌ای است. به طوری که در هر روز از حدود 2 میلیارد فیلم از طریق سکوی "یوتیوب" گوگل بازدید و حدود 35 ساعت فیلم در هر ساعت بر روی این سکوی اشتراک گذاری فیلم، بارگذاری می‌شود. در آمریکا هر کاربر به طور متوسط 186 ویدیو در ماه را بر روی اینترنت می‌بیند.
 
عکس‌ها نیز نقش مهمی در ارتباطات چندرسانه‌ای وب ایفا می‌کنند. این آمارها نشان می‌دهد که در روی سکوی اشتراک‌گذاری عکس جستجوگر یاهو در هر ساعت حدود 3 هزار عکس بارگذاری می‌شود و تا سپتامبر 2010 در مجموع بیش از 5 میلیارد عکس در این سرویس عرضه شده‌اند.