Gerdab.IR | گرداب

نظر رهبر انقلاب درباره مک دونالد و کراوات

تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۸۹

فرض کنید یک خوراکی‌هایی است که نشانه فرهنگ آمریکایی است، مثلاً "مک دونالد" در هر کشوری وارد شود نشانه فرهنگ آمریکایی است.

در یکی از جلسات سال ۸۹، مقام معظم رهبری ضمن اشاره به وارداتی بودن بعضی از آلات قمار در زمان اهل بیت، فرمودند: «این مسئله فرهنگ وارداتی که ما به آن اشاره کردیم در آن زمان در ملاک حرمت شطرنج مؤثر بوده است. چون شطرنج از ایران رفته بود و فرهنگ پادشاهی را با خود به همراه داشت لذا فرمودند "دعوا المجوسیه لأهلا..."»

ایشان افزودند: «فرض کنید یک خوراکی‌هایی است که نشانه فرهنگ آمریکایی است، مثلاً "مک دونالد" در هر کشوری وارد شود نشانه فرهنگ آمریکایی است. یک زمانی در کشور ما هم می‌خواست بیاید اما چند سال قبل در دولت‌های قبل ما جلویش را گرفتیم.»

کراوات وارداتی!
همچنین ایشان در یکی دیگر از جلسات درباره کالاهای وارداتی فرمودند: «فرض بفرمایید الان برخی خوراکی‌ها، برخی نوشابه‌ها هست که نشانه فرهنگ آمریکایی است، جلوی این‌ها را باید گرفت. ممکن است فی نفسه مسئله مهمی نباشد، ولی چون حاکی از یک فرهنگ است باید جلوی آن را گرفت.»

بعد یکی از روحانیون حاضر در کلاس پرسید: «آقا از این، برای حرمت کراوات هم می‌شود استفاده کرد؟» و معظم له در پاسخ فرمودند: «دیگر حالا اگه دلتان خواست استفاده کنید.» (با خنده)

leader-khamenei.com