Gerdab.IR | گرداب

سایبر درمانی در گوگل به جای پزشک در استرالیا

تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۸۹

انجمن پزشکی در استرالیا اعلام کرد: «بیماران بیشتر از اینکه برای درمان خود به پزشکان مراجعه کنند از توصیه‌های اینترنتی استفاده می‌کنند.»

انجمن پزشکی در استرالیا هشدار داد میزان پدیده‌ای به نام "سایبر درمانی" رو به افزایش است. در این پدیده‌ که موتور جستجوی گوگل عامل اصلی آن به شمار می‌رود، بیماران پس از جستجوی نشانه‌های بیماری خود در گوگل درباره اختلال فیزیکی خود تصمیم گیری می‌کنند.

به گزارش گرداب به نقل از مهر، انجمن پزشکی در استرالیا اعلام کرد افراط در جستجوی آنلاین اطلاعات پزشکی بیشتر از اینکه مفید باشد، مضر است؛ زیرا بیماران برای درمان خود به جای مراجعه  به پزشکان بیشتر از توصیه‌های اینترنتی استفاده می‌کنند.

به گفته "استیو همبلتون"، نایب رئیس این انجمن، افراد نمی‌توانند برای تشخیص و درمان بیماری خود از اینترنت استفاده کنند. متخصصان پزشکی پیش از اینکه بتوانند به صورت مستقل به طبابت بپردازند ۱۰ سال دوره‌های آموزشی را پشت سر می‌گذارند و از این رو نمی‌توان توانایی‌های آن‌ها را با یک موتور جستجوی اینترنتی مقایسه کرد.

طی ۱۲ ماه گذشته بیشترین جستجوهای واژه‌ای پزشکی در استرالیا به واژه‌های "علائم بیماری" خون و سرطان اختصاص یافته است. به علاوه میزان جستجوی بیماری‌های هموروئید و تیروئید از سال ۲۰۰۹ تا به حال دو برابر شده است.

به گفته محقق گوگل، مسئولیت ارزیابی دقت و اعتبار اطلاعات آنلاینی که از موتورهای جستجو به دست می‌آیند به عهده خود کاربر است و کاربران باید همواره از خود این سوال را بپرسند: «آیا می‌توانم این گفته را باور کنم؟»

به گفته محققان معمولا جستجوی علائم ساده بیماری در اینترنت منجر به سوء تعبیر از این نشانه‌ها و بروز نگرانی شدید در افراد می‌شود.